Po posledním požáru mají dreamlinery odpojit nouzové vysílače

19.07.2013


    Londýn 18. července (ČTK) - Po nedávném požáru v zaparkovaném etiopském letounu Boeing 787 Dreamliner na londýnském letišti Heathrow doporučili odborníci dočasně odpojit všechny nouzové vysílače firmy Honeywell, která je do palub letadel dodává. Vznícení baterie nouzového vysílače polohy byla totiž před několika dny označena za pravděpodobnou příčinu toho, že vnitřek nejmodernějšího boeingu zachvátily plameny.

    Jak dnes informovala agentura Reuters, britští vyšetřovatelé rovněž doporučili americkému Federálnímu úřadu pro letectví (FAA) a dalším podobným úřadům v dalších zemích, aby nařídily preventivní kontrolu všech vysílačů poháněných lithiovými bateriemi na ostatních letadlech.

    Při incidentu z minulého pátku se podle vyšetřovatelů buď vznítila baterie samovolně, nebo kvůli zkratu v její bezprostřední blízkosti. Vyšetřování případu ještě pokračuje.

    S bateriemi měly dreamlinery problémy už v lednu, kdy přehřívání baterií záložního systému elektrického napájení přimělo FAA zakázat provoz všech asi padesáti letounů Boeing 787 Dreamliner, které už ve světě létaly.

    V dubnu úřad schválil nový systém ochrany těchto baterií před vznícením, což byl zásadní krok k tomu, aby se vlajková loď Boeingu mohla vrátit k plnému provozu s cestujícími.

    Vůbec nejvíce dreamlinerů mají zatím k dispozici japonské aerolinie. All Nippon Airways jich mají celkem 17, konkurenční Japan Airlines (JAL) dalších sedm. Po šesti strojích mají americké United Airlines a indické Air India. Etiopské aerolinky disponují nejméně čtyřmi Boeingy 787. V Evropě s tímto strojem létají polské aerolinie LOT a nově také britská společnost Thomson Airways a norské aerolinie Norwegian Air Shuttle.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka