Ryanair plánuje prodat svůj minoritní podíl v Aer Lingus

23.07.2013

    Dublin 23. července (ČTK) - Největší evropská nízkonákladová letecká společnost Ryanair je připravena prodat svůj minoritní podíl v irské letecké společnosti Aer Lingus jiné letecké společnosti z Evropské unie, která učiní nabídku. Rozhodnutí přichází v době, kdy britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže zvažuje, že donutí Ryanair podíl 29 procent prodat.

    Podle analytiků se Ryanair rozhodl pro tento krok právě z toho důvodu, aby nebyl donucen podíl prodat. Rozhodnutí Ryanairu končí šestiletý boj s menším irským konkurentem, který zahrnoval i tři snahy o jeho převzetí. Právě z tohoto úsilí pochází podíl Ryanairu v Aer Lingus.

    Britský úřad pro ochranu hospodářské soutěže tvrdí, že Aer Lingus má kvůli podílu Ryanairu nyní jen omezenou možnost spojovat se s jinými aerolinkami, ale také navyšovat kapitál nebo prodávat cenná odletová státní na londýnském letišti Heathrow, a zlepšovat tak svou konkurenceschopnost. Úřad má rozhodnout o případném prodeji podílu v září.

    Analytici však poznamenávají, že rozhodnutí zatím nemusí vůbec nic znamenat. "Nic to nemění, protože zde není jasný kupec," řekl agentuře Reuters analytik Goodbody Stockbroker Donald O'Neil.

    Ryanair je v současnosti největším akcionářem Aer Lingus. Podíl 25 procent pak v Aer Lingus vlastní stát. Ryanair a Aer Lingus jsou hlavními přepravci z Dublinu. Na mnoha trasách mezi Dublinem a dalšími evropskými městy působí pouze tyto dvě letecké společnosti.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka