Stát nabídl Plzeňskému kraji bezplatný převod letiště Líně

23.07.2013

    Líně (Plzeňsko) 23. července (ČTK) - Ministerstvo obrany nabídlo Plzeňskému kraji bezúplatný převod letiště Líně u Plzně. Pro kraj i město Plzeň jde o budoucí strategickou 340hektarovou rozvojovou zónu. ČTK to řekl hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

    "Dostali jsme dopis od pana ministra (Vlastimila Picka), že ministerstvo obrany je připraveno k jednání s Plzeňským krajem či dalšími subjekty státní správy a samosprávy o možném bezúplatném převodu," uvedl. Ministerstvo musí dořešit spor se současným nájemcem, firmou PlaneStation, který řeší právníci.

    "Máme s ministerstvem dva základní zájmy. Hlavní je udržet tam Leteckou záchrannou službu, kterou zajišťuje armáda. My jsme to vždy podporovali a budeme," uvedl hejtman. Kromě špičkové služby piloti při létání pro zraněné splňují tréninkové hodiny. Ministerstvo dále požaduje, aby tam zůstalo regionální letiště, o nějž by se kraj staral. Sloužilo by také jako záložní pro armádu. Jeho provoz by podle ministerstva neměl být nákladný.

    "Pověřím v pondělí náměstkyni pro majetek diskuzí s ministerstvem. Chceme spočítat, kolik by nás stála údržba areálu, jaké jsou finanční zátěže a případný výnos. Pokud bude závazek ufinancovatelný, tak o něj mít zájem určitě budeme i s tím břemenem letiště a záchranky," řekl ČTK hejtman. Ministr obrany už stanovil kontaktní osobu k jednání. Zářijové krajské zastupitelstvo by mělo schválit záměr převzetí letiště. "Až bude definitivně jasno, kolik nás to bude stát, a provedeme kompletní pasportizaci areálu, tak by se, počítám na jaře, mohla podepsat dohoda s ministerstvem obrany. Pak záleží na ministerstvu, kdy stanoví termín převodu," řekl.

    Po diskuzi s městem by bylo možné v Líních, které přiléhají k Plzni, vytvořit novou rozvojovou plochu pro výrobu a služby, protože průmyslová zóna Borská pole, s níž by se letiště propojilo, je naplněná. "Chtěli bychom, aby tam město po diskuzi s námi a občany určilo, co tam být může a co ne," řekl hejtman. V areálu jsou ještě historické majetky obcí a drobné soukromé pozemky, jejichž vypořádání by zajistil kraj.

    Kraj by areál obsluhoval sám, případně by veřejnou soutěží našel správce. K areálu by bylo nutné vybudovat sjezd z dálnice D5, o němž už jedná kraj s vedením Ředitelství silnic a dálnic.

    Podle hejtmana by se měl region, kromě lákání silných investorů, starat i o místní firmy a podnikatele. "Měli bychom pro ně najít s městem metodu pobídek," uvedl. Líně mohou být významným stimulem rozvoje regionu na dalších 30 let. Podle hejtmana bude kraj shánět na plochu evropské dotace. "Smysl tam má jen sofistikovaná výroba propojená s univerzitou, ne výstavba skladů," uvedl. Čínská vláda také nedávno kraji a městu nabídla, že by chtěla do Plzně umístit technologicko-výrobní park; plánuje dva v postkomunistických zemích.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka