USA na Blízkém východě utratí biliony

28.07.2013

USA na Blízkém východě utratí biliony 

 

    Nejoblíbenějšími odběrateli výrobků největších amerických leteckých a zbrojních koncernů, především různých druhů vojenských letounů, jsou bohaté ropné státy na Blízkém východě i největší zdejší spojenec, Izrael. Dokazují to nedávno zveřejněné, činiteli ministerstva obrany již i potvrzené údaje o brzkém prodeji dalších zbraní do těchto států. Celkový objem plánovaného prodeje má činit deset bilionů US dolarů. Pokud jej konkrétně zmaterializujeme, například Izrael má již brzy obdržet dosud blíže nespecifikovaný počet kusů „tilrotorů“ V-22 Osprey. Zajímavé je, že půjde vůbec o první vývoz spolehlivého stroje, zatím užívaného  jen americkými ozbrojenými složkami.

 

    Do této země ovšem odletí i tankovací KC-135 a velmi moderní radar pro místní protivzdušnou obranu. Zkrátka ale nepřijdou ani Spojené arabské emiráty, kterým bude umožněn nákup šestadvaceti „zmijí“, tedy nejnovější verze F-16. Tradičně největším kupcem bude bohatá Saúdská Arábie. Do ní od Boeinga odlétne hned 84 velmi moderních víceúčelových F-15S. První „Eska“ sjela z výrobní linky v St.Louis nedávno. Zamíří sem ovšem i 72 vrtulníků Black Hawk dvacet nejmodernějších transportních C-130J a pět tankerů KC-130J. 

 

    Zmíněné víceúčelové stroje s výjimkou Osprey, Herculesu a Black Hawku by ovšem byly poněkud bezzubé bez moderní výzbroje. Na Blízký východ tedy zamíří i velmi vyspělé protiradiolokační rakety, vyráběné firmou Alliant Techsystems. Pozoruhodné je, že si umějí poradí i s vyspělými radary velmi sofistikované protivzdušné obrany protivníka, například Sýrie či Íránu.

 

--

Pramen

Us to announce 10 billions arms sale in Middle East

Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka