Před 35 lety zemřel konstuktér a polárník Umberto Nobile

29.07.2013

    Řím/Praha 29. července (ČTK) - Před 35 lety, 30. července 1978, zemřel slavný italský letecký konstruktér a polární badatel Umberto Nobile, který jako první v historii přeletěl v roce 1926 severní pól. K výpravě, která představovala významný mezník v dějinách letectví, využil vzducholoď vlastní konstrukce zvanou Norge.

    Úspěšný let byl ale poznamenám neshodami mezi Nobilem, který vzducholoď pilotoval, a iniciátorem celé výpravy, norským badatelem Roaldem Amundsenem. Fašistická Mussoliniho vláda navíc chtěla Nobileho aktivity využít k vlastní propagandě, za úspěch expedice mu dokonce udělila čestné členství ve fašistické straně, hodnost generála a podpořila jeho další polární výpravu se vzducholodí Italia v roce 1928.

    Kvůli sporům s Amundsenem se Nobile nakonec rozhodl další výpravu podniknout na vlastní pěst. Let však tentokrát neměl šťastný konec, na zpáteční cestě z pólu Italia ztroskotala severně od Špicberk. Zraněný Nobile se s několika členy posádky, mezi nimiž byl i český fyzik František Běhounek, zachránili na ledové kře.

    Po návratu do Itálie se musel potýkat s kritikou úřadů i tisku a byl propuštěn ze státních služeb. Poté nějaký čas působil jako poradce pro konstrukce vzducholodí v Moskvě a do roku 1942 pobýval v USA. Uznání doma se dočkal až po roce 1945. Po válce se stal profesorem aeronautiky. Zemřel ve věku 93 let.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka