Husky: Létáme na Avgas? Ne, na plyn!

31.07.2013

    K zajímavým zkušebním letům začalo nedávno docházet v USA. I zde si pochopitelně piloti lehkých strojů kategorie General Aviation kladou otázku, na co létat. Ceny paliva Avgas se i zde stále zvyšují a navíc je tento druh pohonných hmot odbornými kruhy označován jako neperspektivní. „Vzít čerta za rohy“ se proto rozhodli konstruktéři i u nás známé firmy AVIAT a přestavěli motor Lycoming rozšířeného hornoplošníku HUSKY na pohon..zemním plynem, Liquided Natural GAS, LNG. Dalším druhem zemního plynu, který může motor  bez problémů užívat, je Compressed Natural Gas, CNG.

    Podle konstruktérů jsou dosavadní výsledky letových zkoušek motorů, létajících na zemní plyn, velmi slibné. Výkony motoru o síle 200 HP jsou v letounu, „syceném“ CNG, mnohem lepší.Navíc dodatečná nádrž na zemní plyn, zabudovaná do stroje, váží včetně instalací jen 48 kilogramů. Také užívaný motorový olej není u „plynového“ motoru třeba vyměňovat nijak často, je totiž mnohem čistší než při létání na Avgas.

    Otázka, zda Avgas či CNG, ale byla zodpovězena především pomocí kupeckých počtů. CNG je totiž v USA o osmdesát procent levnější než benzín. Navíc výrobce uvádí, že Husky s dodatečnou nádrží na CNG či LNG a potřebnými instalacemi bude stát jen o dvanáct až patnáct tisíc dolarů víc. Nepochybně bude zajímavé dozvědět se, jak se k této výzvě již brzy postaví šikovní konstruktéři velmi známých a právě v USA nemálo rozšířených českých ultralehkých letounů.

--
Pramen
Husky fliegt mit Flussiggas
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka