Izrael krátce uzavřel letiště v Ejlatu u hranic s Egyptem

09.08.2013

    Jeruzalém 8. srpna (ČTK) - Izrael dnes nakrátko uzavřel své nejjižnější letiště v Ejlatu u hranic s egyptským Sinajským poloostrovem. Podle agentury Reuters o tom z blíže neuvedených bezpečnostních důvodů rozhodla armáda. Její šéf Benny Ganc zhruba po dvou hodinách povolil obnovení provozu na letišti.

    "Na základě vyhodnocení bezpečnostní situace izraelská armáda nařídila letišti v Ejlatu zrušit všechny přílety a odlety," citovala agentura Reuters první vyjádření armádní mluvčí. Důvody tohoto opatření ale neupřesnila.

    Podle zpravodajského serveru Ynet uzavření letiště v Ejlatu patrně nemělo souvislost s údajnou teroristickou hrozbou organizace Al-Káida, která vedla Spojené státy k uzavření jejich zastupitelských úřadů na Blízkém východě a v dalších muslimských zemích.

    Nejmenovaný egyptský bezpečnostní činitel řekl agentuře AP, že Káhira obdržela od zpravodajských služeb informaci, podle níž teroristické skupiny údajně plánují na pátek odpálení raket na Izrael i na lokality na severu Sinaje a u Suezského průplavu. Egypt o této údajné hrozbě informoval Izrael, který pak rozhodl o uzavření letiště v Ejlatu.

    Podle informace na webu izraelského listu Haarec byla během uzavření letiště letadla z Ejlatu odkláněna na letiště Ovda na bývalé vojenské základně asi 60 kilometrů severně od Ejlatu.

    Letiště v Ejlatu, izraelském přístavu v Akabském zálivu, slouží především pro turisty přilétající do izraelských letovisek u Rudého moře.

    Ozbrojenci a radikální islámské skupiny využívají bezpečnostního a politického vakua, které na Sinaji vzniklo po svržení autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, k zesílení svých aktivit. Bezpečnostní situace na neklidném Sinajském poloostrově se ještě zhoršila po sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího letos 3. července.

    Egypt se souhlasem Izraele vyslal v červenci na Sinaj armádní posily k boji se skupinami ozbrojených radikálů, kteří zesílili své útoky především proti bezpečnostním složkám. Podle středečního oznámení zabila egyptská armáda za jeden měsíc v této oblasti "60 teroristů".

    Od Mubarakova pádu Izrael výrazně investoval do posílení bezpečnosti kolem Ejlatu. Přímo u něj instaloval v červenci jednu baterii nejmodernějšího systému protiraketové obrany Iron Dome (Železná kupole). Kromě toho letos dokončil výstavbu 250 kilometrů dlouhé bezpečnostní bariéry podél hranice s Egyptem, která se táhne od předměstí Ejlatu k palestinskému pásmu Gazy na středomořském pobřeží.

    K obraně proti islámským radikálům na Sinaji mají sloužit i technické inovace, jako protiraketové zařízení izraelské výroby instalované na paluby letadel.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka