V Brazílii soudí údajné viníky letecké havárie z roku 2007

09.08.2013

    Brasília 8. srpna (ČTK) - V brazilském Sao Paulu začal proces s bývalým ředitelem místní agentury civilního letectví a dvěma zaměstnanci letecké společnosti TAM. Jsou obžalováni ze zanedbání bezpečnosti letecké dopravy kvůli tomu, že před šesti lety povolili za silného deště letadlu přistát na teprve nedávno dokončené dráze. Stroj následně havaroval a při neštěstí zemřelo 199 lidí. Informuje o tom britská BBC.

    Stroj Airbus A320 na letišti Congonhas v Sao Paulu nedokázal zastavit na vlhké dráze, vyjel z ní a narazil do čerpací stanice a obchodního a správního střediska společnosti TAM. Po nárazu na místě vzplanul obrovský požár. Zemřelo 187 lidí na palubě letounu a dalších 12 osob na zemi. Ve své době šlo o nejhorší letecké neštěstí v dějinách Brazílie.

    Obhájci ředitele agentury civilního letectví Denise Abreua i Marka Aurelia dos Santose a Alberta Fajermana z aerolinek TAM tvrdí, že jejich klienti za nehodu nenesou žádnou odpovědnost. Obžaloba se ale domnívá, že neměli povolit přistání na dráze, která byla velmi krátká a stále ještě nedokončená. Chyběly tam například kanálky pro odvod dešťové vody.

    Vyšetřování tragédie trvalo šest let a zaměřilo se i na možnou chybu pilota či mechanickou závadu. Jak žalobci uvedli, poplašný systém letadla těsně před nehodou selhal a piloti nebyli trénovaní na nouzové přistání. Letounu rovněž nefungovaly dva přepínače pro zpětný chod, které pomáhají zbrzdit letoun při přistání změnou tahu motoru. Tato závada ale havárii stroje nejspíš nezpůsobila.

    V Sao Paulu nyní u soudu vypovídají svědci obžaloby, svědci obhajoby by měli přijít na řadu až v listopadu. "Vyšetřování trvalo velmi dlouho, protože jde o složitý případ. Nyní ale již požadujeme rychlý a spravedlivý proces," uvedl prezident asociace příbuzných obětí Dario Scott, který při nehodě přišel o dceru. "Kdyby stroj na letišti Congonhas nepřistával, k tragédii nemuselo dojít," dodal.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka