Polští vyšetřovatelé odvezli ze Smolenska trosky vládního letadla

09.08.2013

    Varšava 8. srpna (ČTK) - Polští vyšetřovatelé zajistili v západoruském Smolensku víc než 300 úlomků trosek vládního letadla, které v roce 2010 havarovalo při přistání na tamním letišti. Podle dnešní zprávy agentury PAP odvezli z místa katastrofy do Polska trosky sedadel, trupu a dalších částí stroje, v němž zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a dalších téměř sto členů vládní delegace.

    Osud trosek, s jejichž pomocí se Poláci chtějí dobrat skutečných příčin tragické události, se v minulých měsících stal předmětem sporu mezi polskou a ruskou vládou. Varšava si stěžovala na neochotu ruských úřadů, které jen váhavě vydaly povolení k prohlídce úlomků s argumentem, že ruští vyšetřovatelé musejí nejprve dokončit svou vlastní práci.

    Spor vyhrotily i politické tlaky umocněné tvrzením polské konzervativní opozice, podle níž se vládní delegace stala obětí atentátu nebo přímo ruského spiknutí. Na příčinách katastrofy se zatím úplně neshodli ani ruští a polští vyšetřovatelé. Ruští odborníci tvrdí, že havárie byla jednoznačně důsledkem chybné pilotáže, podle polské strany se na neštěstí podepsal i chatrný stav ruského letiště.

    Přes 300 úlomků bylo nyní podle agentury PAP vyvezeno do Polska, kde je odborníci podrobí pečlivému zkoumání. Část trosek se do Polska dostala už loni na podzim, ale k věrohodným závěrům podle polského tisku jejich analýza nevedla. Potvrdilo se nicméně, že na palubě nedošlo k žádnému výbuchu, což byl jeden z hlavních pilířů některých polských teorií o ruském spiknutí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka