Úřednický kabinet by neměl rozhodnout o gripenech, míní politici

11.08.2013

 

    Praha 11. srpna (ČTK) - Rozhodnutí o pronájmu stíhaček Gripen by krátce po volbách měla učinit nová vláda, nikoli končící úřednický kabinet. V České televizi se na tom dnes shodli zástupci ODS, ČSSD, TOP 09 i KSČM. Premiér Jiří Rusnok po páteční schůzi vlády nevyloučil, že jeho úřednický kabinet schválí prodloužení pronájmu gripenů. Nabídka švédské strany je podle něj časově omezená. 

 

    "Takovéto věci by podle našeho názoru měla rozhodnout vláda s politickým mandátem," řekl statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Novou vládu vzešlou z voleb by země podle něj mohla mít do Vánoc. Stejný názor na prodloužení nájmu stíhaček vyslovil exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Nemyslím si, že vláda v demisi by měla přijímat jakékoli dlouhodobé závazky," řekl. 

 

    "Neumím si představit, že by dodavatel, kterému mimořádně záleží na tom, aby dál mohl tu službu vykonávat pro Českou republiku, že by nepochopil ten důvod, že jsou volby a že rozhodnutí udělá až nová politická reprezentace," dodal Kalousek. 

 

    Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) byla v květnu u rozhovorů o gripenech ve Švédsku. "Já z těch jednání mám pocit, že oni opravdu rozumí tomu, co je na parlamentní půdě. Velmi dobře rozumí tomu, když se něco semele na jiné parlamentní půdě. Jsou si vědomi toho, co je vláda v demisi," zdůraznila Němcová. Podle ní by úřednická vláda neměla dlouhodobý mnohamiliardový závazek dávat novému kabinetu jako "těžký batoh na hrb". 

 

    Místopředseda komunistů upozornil, že by se smlouva o prodloužení nájmu stíhaček měla podepsat dříve, než bude nutné český vzdušný prostor chránit letouny jiných zemí. "To by asi nebylo šťastné," řekl v České televizi. 

 

    Podle premiéra Rusnoka nemají žádné relevantní politické strany výhrady k návrhu smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhacích letounů. "A je třeba si uvědomit, že tam jsme zase pod tlakem času, protože nabídka švédské strany nebude trvat věčně v té úrovni, v jaké je dnes," řekl novinářům v pátek Rusnok. 

 

    Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke svému konci. Vojenští piloti jsou přitom podle všeho se skandinávskými stroji spokojeni. 

 

    Rusnok předá v úterý demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Konec dočasné vlády a následné rozpuštění Poslanecké sněmovny přivedou zemi k předčasným volbám. 

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka