Ryanair propustily pilota, který zpochybnil bezpečnostní opatření

15.08.2013

    Dublin 15. srpna (ČTK) - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla propustit pilota, který v televizním rozhovoru vyjádřil pochybnosti o bezpečnosti provozu v rámci aerolinek, a chystá proti němu právní kroky. Firma to uvedla v dnešním sdělení.

    Ryanair jsou podle počtu cestujících největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě. Společnost ale v minulých týdnech čelila obvinění ze strany pilotů, že vybízí posádky k tomu, aby přepravovaly méně záložního paliva. Hrozby v podobě disciplinárního trestu pak údajně pracovníkům brání v tom, aby své pochybnosti o bezpečnosti ohlásili.

    Ryanair dnes uvedl, že propustil jednoho ze svých dlouholetých pilotů Johna Gosse za jeho "hanlivé příspěvky" v dokumentárním pořadu o bezpečnostní kultuře uvnitř aerolinií. Dokument tento týden odvysílala britská televizní stanice Channel 4. Goss v něm řekl, že dostal dopis, ve kterém se objevila kritika ohledně používání pohonných hmot. Uvedl také, že mnoho pilotů Ryanairu nevěří systémům irského leteckého úřadu (IAA) týkajícím se hlášení bezpečnosti.

    "Nedovolíme zaměstnanci Ryanairu pomlouvat naši bezpečnost v celostátní televizi jen tři týdny poté, co společnosti Ryanair písemně potvrdil, že žádné pochyby o bezpečnosti nemá," uvedly také aerolinie podle agentury Reuters.

    IAA sdělila, že všechny tajné zprávy, které obdrží, se důkladně zkoumají, a že její dohled nad Ryanair je vyčerpávající. Podle sdružení pilotů společnosti (Ryanair Pilot Group) se Goss nebude vyjadřovat, dokud se neporadí s právníky.

    Podle průzkumu, které sdružení Ryanair Pilot Group provedlo mezi třetinou kapitánů a prvních důstojníků pracujících pro Ryanair, se skoro 89 procent z nich domnívá, že společnost nemá "otevřenou a transparentní bezpečnostní kulturu". Ryanair uvedl, že sonda nebyla nezávislá, a v úterý podle agentury AFP sdělil, že stanici Channel 4 požene k soudu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka