Potíže s hasicími systémy dreamlinerů prý mají původ u dodavatele

16.08.2013

    Washington 16. srpna (ČTK) - Nesprávná montáž přístrojů pro hašení požáru v motorech několika letadel 787 Dreamliner amerického výrobce Boeing měla původ ve výrobě lahví v továrně dodavatele. S odvoláním na výrobce letadla to dnes uvedl americký list The Wall Street Journal (WSJ). Boeing doporučil aerolinkám, aby hasicí systémy v motorech zkontrolovaly, neboť ve třech letadlech japonských aerolinek All Nippon Airways (ANA) se objevily nedostatky.

    Společnost ANA ve středu oznámila, že při předletové údržbě jednoho z letounů Dreamliner na tokijském letišti zjistila problém v elektroinstalaci systému pro hašení požáru motorů. Elektroinstalace byla podle firmy vyměněna a letadlo se zpožděním odletělo. Kontrola později podle WSJ zjistila, že trysky hasicích přístrojů vedly ke špatným motorům.

    Boeing uvedl, že chybná montáž, která byla potvrzena na třech strojích ANA v Japonsku, "nepředstavuje problém pro bezpečnost letu, protože lahve nejsou jediným prostředkem zdolávání požárů v motorech". Boeing také uvedl, že celou věc bezodkladně řeší a zajistí, aby se neopakovala.

    ANA vlastní 20 letounů Dreamliner a je největším provozovatelem těchto strojů na světě. Inspekci svých letounů Dreamliner po zprávách o problémech zahájil i domácí konkurent Japan Airlines.

    Podle zdroje WSJ objevila "nejméně jeden" stroj Dreamliner s nesprávně smontovanými hasicími přístroji také společnost United Continental Holdings. Ta vlastní celkem sedm dreamlinerů. K tvrzení WSJ se ale odmítla vyjádřit.

    Dreamliner je považován za nejmodernější dopravní letadlo na světě. Od uvedení do provozu ho však provázejí značné problémy. V polovině ledna bylo všech zhruba 50 letounů Dreamliner po celém světě na několik měsíců odstaveno z provozu kvůli přehřívání baterií.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka