Na letišti v Pardubicích se připravuje muzeum letectví

20.08.2013


    Pardubice 19. srpna (ČTK) - V Pardubicích nejspíš vznikne muzeum letectví, věnovat by se mělo počátkům aviatiky. Zázemí najde na mezinárodním letišti. Patrně tento týden by měla být s provozovatelem podepsána nájemní smlouva. ČTK to řekl šéf společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Andrlík.

    "Dolaďujeme nájemní smlouvu, ještě ji musíme projednat. Úpravy interiéru si zaplatí nájemce sám," řekl Andrlík.

    Podnikatel Martin Kindernay provozoval muzeum letectví v Kuněticích u Pardubic, zhruba po dvou letech zjistil, že lepší by bylo jej přemístit do krajského města, kde bude mít víc návštěvníků. Část historických replik letadel ovšem v Kuněticích zůstane pro vyhlídkové lety.

    "Když jsme se tehdy rozhodovali o lokalitě, mysleli jsme, že v rámci výletu na Kunětickou horu lidé přijedou i k nám. Ale jezdí spíš rovnou na zvířátka u hradu. Na letišti je hodně cestujících, kteří čekají na letadlo a mají spoustu času," řekl Kindernay.

    V muzeu by mělo být zpočátku pět historických letadel včetně Blériotu prvního českého aviatika Jana Kašpara a prvního letadla těžšího než vzduch, který zkonstruovali bratři Wrightové.

    "Z každé vstupenky se bude investovat do nových letadel. Chceme postavit další Kašparova letadla. Bude tam i projekční plocha, kde budeme promítat film o Janu Kašparovi nebo expozice fotografií a dokumentů," uvedl Kindernay.

    Budoucí provozovatelé muzea teď musí na vlastní náklady upravit prostory budovy, než letadla přestěhují z Kunětic do Pardubic. Například rozpětí křídel letadel je 2,5 metru, kdežto dveře do objektu jsou užší a bude nutné je rozšířit, dodal Kindernay.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka