Na cvičení Ramstein Rover se chystá tisícovka vojáků

28.08.2013

    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 28. srpna (ČTK) - Téměř tisícovka vojáků z 20 aliančních států se od 4. do 20. září zúčastní cvičení Ramstein Rover (RARO) 2013 v České republice. Cvičení je zaměřeno hlavně na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Většina letových činností se bude uskutečňovat z letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Letadla přiletí na základnu 6. září, plánované lety začnou v pondělí 9. září. Novinářům to dnes řekl řídicí cvičení za Armádu ČR Zdeněk Bauer.

    Podle ředitele cvičení Harryho Schnella z velitelství NATO v Ramsteinu je cvičení optimální přípravou pro letecké návodčí, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly v Afghánistánu. "Dobrou přípravou návodčích se snažíme dosáhnou minimalizace možných problémů," řekl Schnell.

    Letouny budou létat denně od 09:00 do 23:00 kromě víkendu, kdy by se měly uskutečňovat jen výjimečné technické přelety. "Chceme absolvovat co nejvíc letů a navedení. Pokud bude špatné počasí, využijeme náhradní program a výcvik návodčích bude probíhat na simulátorech," řekl Bauer. Kromě letišť a výcvikových prostorů se budou letadla pohybovat v letových koridorech ve výšce od jednoho do dvou kilometrů. Ve výškách nad a pod tímto koridorem bude podle Bauera normální civilní letový provoz.

    Hlukovou zátěž obyvatel v okolí základny by mělo omezit rozložení letové činnosti na víc míst. Část letadel bude startovat z letiště v Čáslavi, vrtulníky budou operovat z výcvikového prostoru Libavá. Nadzvukové maďarské gripeny budou k plnění úkolů cvičení létat z domovské základny z letiště Kecskemét.

    Scénář cvičení vychází z posledních informací a zkušeností z bojiště v Afghánistánu. "Abychom navodili realitu, budou kromě leteckých jednotek do cvičení zapojeny i pozemní síly v roli vlastních vojáků i jednotek protivníka," řekl Bauer.

    Cvičení RARO navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území České republiky uskutečnila v předchozích letech. Podle Schnella velení NATO přechází na novou strukturu a zatím nerozhodlo o tom, v jaké podobě, kde a hlavně zda vůbec bude RARO v příštích letech pokračovat. "Události ve světě představují pro NATO značné výzvy, vyhodnocujeme všechny informace potřebné k tomu, abychom těmto výzvám mohli dostát," uvedl Schnell.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka