Letiště ve Starém Městě má novou dráhu za 45 milionů korun

05.09.2013


    Staré Město (Svitavsko) 4. září (ČTK) - Letiště ve Starém Městě u Moravské Třebové na Svitavsku v sobotu zprovozní novou asfaltovou přistávací a vzletovou dráhu. Podle trenéra reprezentace leteckých akrobatů Stanislava Bajzlíka je to první zpevněná plocha, která v republice vznikla na sportovním letišti od roku 1986.

    "Původní travnatá ranvej nebyla vhodná pro přistávání nových typů letadel, které se v současnosti dováží do České republiky," řekl Bajzlík.

    Stavba nové dráhy trvala od ledna do července. Je dlouhá 714 metrů a široká 23 metrů a umožní celoroční provoz i pro letadla do hmotnosti 5700 kilogramů. Investice přišla na 45 milionů korun, z toho 38,5 milionů korun získali žadatelé od Evropské unie.

    Vylepšené zázemí letiště podle Bajzlíka přiláká do regionu víc tuzemských i zahraničních milovníků leteckého sportu a turisty obecně. Měla by se také rozšířit nabídka sportovních akcí.

    "Díky projektu vzniknou také nové pracovní příležitosti. A to jak v oblasti obslužných procesů, tak sekundárně ve sféře služeb cestovního ruchu, jež budou využívat sportovci, návštěvníci a obchodní partneři regionu," dodal Bajzlík.

    Od sobotního poledne se divákům na letišti představí reprezentanti v letecké akrobacii, k vidění budou seskoky parašutistů nebo se budou konat vyhlídkové lety.

    Letiště ve Starém Městě existuje od roku 1938. Po válce se tu začali sportovci létat na kluzácích. Před rokem 1989 vzniklo u Moravské Třebové středisko vrcholového sportu pro letecké akrobaty, které se později přeměnilo na Letecké akrobatické centrum. Dnes ve Starém Městě funguje základna české letecké akrobatické reprezentace.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka