Před 100 lety provedl letec Něstěrov jako první na světě looping

09.09.2013

    Moskva/Praha 8. září (ČTK) - Před 100 lety, 9. září 1913, provedl ruský vojenský letec Pjotr Nikolajevič Něstěrov se svým letounem Nieuport IV jako první na světě looping (přemet), čímž se stal zakladatelem vyšší pilotáže. Tímto výkonem získal světový obdiv a zlatou medaili od Kyjevské letecké společnosti.

    Něstěrov se narodil 15. února 1887 v Nižném Novgorodu a v roce 1904 absolvoval vojenskou školu v Arakčejevu. Poté působil v 9. východosibiřské dělostřelecké brigádě ve Vladivostoku. Hodnost pilota obdržel v roce 1912 a poté velel letce v Kyjevě. Zde také na francouzském stoji Nieuport IV opakovaně provedl s letadlem looping neboli přemet. Tvrdil, že "akrobatické lety jsou tou nejlepší školou pro pilota" a kromě toho také zkoušel přistávat s letadlem za tmy, i za pomoci acetylenové svítilny. Zahynul 8. září 1914 poté, co nárazem svého neozbrojeného jednoplošníku zničil jeden letoun z trojice rakouských Aviatiků B.I, bombardujících ruské polní letiště.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka