Začala stavba trati, která napojí letiště v Mošnově na železnici

10.09.2013

    Mošnov (Novojičínsko) 9. září (ČTK) - Slavnostním poklepem na kolejnici dnes v Mošnově na Novojičínsku začala stavba železnice, která spojí ostravské Letiště Leoše Janáčka s železniční stanicí Sedlnice. Tou vede trať, která se ve Studénce napojuje na koridor mezi Ostravou a Prahou. Nová trať bude dlouhá 2,9 kilometru, její vybudování bude stát přes 580 milionů korun a hotová má být na konci příštího roku. Řekli to dnes představitelé kraje.

    Kraj počítá s tím, že 85 procent nákladů zaplatí evropské dotace. Trať bude jednokolejná, její součástí bude silniční nadjezd i zastřešený terminál. Přestupní terminál, před kterým vznikne parkoviště, bude s odbavovací letištní halou propojený krytou chodbou. Kromě letiště a cestujících budou železnici využívat i firmy v mošnovské průmyslové zóně. Trať postaví společnost Eurovia CS.

    Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že masivní investice do železniční infrastruktury sice nebude mít v praxi okamžitý efekt, ale jde o krok s velkým potenciálem do budoucna. Projekt usnadní přepravu lidí i zboží. "Trať bude bezesporu využita, jinak by to byla investice, kterou by bylo naprosto zbytečné realizovat," řekl hejtman.

    Důležité podle něj bude napojení průmyslové zóny. "Průmyslovou zónu lze považovat za strategickou. Stále je tam volných zhruba 80 hektarů. Je to také jeden z požadavků investorů, kteří se zajímají o Moravskoslezský kraj a jaké jsou další možnosti dopravy," řekl Novák. Dodal, že zóna tak bude kromě letiště a dálnice napojena i na hlavní železniční koridor.

    Z ostravského letiště nyní létají pravidelné linky jen do Prahy, Paříže a Londýna a v letní sezoně také do turistických destinací zejména ve Středomoří.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka