Desítka končí

11.09.2013

    Neuvěřitelných čtyřicet sedm let létal v Royal Air Force čtyřmotorový proudový tanker Vickers VC 10 1K s vojenským sériovým číslem XR808.Dvacátého devátého července ale, řízen osádkou 101.squadrony, odstartoval ze základny Brize Norton ke svému poslednímu letu. Po něm dosedl na letišti, kde se nachází velmi nevšední sbírka pojíždění schopných britských historických vojenských jetů, na letišti v Brungtingthorpe.

    Jeho domovem se ale „Brunty“ nestane. „Jednáme o tom, že v RAF oblíbený tanker se již brzy stane dalším statickým exponátem Royal Air Force Musea v Cosfordu,“ uvedl k tomu jeho mluvčí. Velmi zajímavé je, že zmiňovaný letoun se u tehdejší 10.squadrony na letišti ve Fairfordu poprvé objevil v roce 1966 a za dobu své dlouhé služby bez problémů odlétal tisíce tankovacích misí, ale přepravil i stovky pasažérů a mnoho stovek tun různého nákladu, VC 10 byl totiž před přestavbou na tanker civilní dopravní stroj, užívaný od června 1962, kdy vzlétl prototyp, britskými aeroliniemi BOAC na dlouhých mezinárodních linkách. 

    Řadu z 54 dochovaných „desítek“ užívalo po vyřazení od BOAC Royal Air Force. Velmi pozoruhodné je, že  101.squadrona RAF i po vyřazení zmíněného stroje stále ještě užívá další tři tankery C1K. S definitivním ukončením jejich služby se počítá v letošním říjnu, kdy budou definitivně nahrazeny multifunkčním tankery A330 MRTT. Nové stroje budou opět kromě tankování přepravovat pasažéry i zboží pro RAF.

--
Prameny
Last VC 10C.1K retired
Enzyklopaedie der Flugzeuge, Ausgsburg, Weltbild Verlag 1994, heslo Vickers VC 10
Mgr.Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka