ČR chce prodloužit nájem gripenů o 14 let za cenu nižší o třetinu

11.09.2013

    Praha 11. září (ČTK) - Návrh smlouvy mezi Českou republikou a Švédskem počítá s prodloužením pronájmu gripenů o 14 let. Kontrakt bude koncipován na 12 let s dvouletou opcí. Roční splátky budou o třetinu nižší, než je tomu u současného kontraktu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Gripeny budou také postupně modernizovány, aby splňovaly normy NATO a bylo je možné použít nejen proti vzdušným, ale i pozemním cílům.

    Aktuální nabídka švédské strany platí do konce října. Proto se Picek rozhodl předložit vládě podmínky smlouvy nyní, ačkoli je kabinet premiéra Jiřího Rusnoka v demisi. Vláda by měla připravit konečný text dohody a zajistit, aby výhodná cena platila i po říjnu. "Vláda uložila ministru obrany připravit návrh dodatku smlouvy a zpracovat tento dodatek do prosince," řekl Picek. Definitivní podpis smlouvy bude na kabinetu, který vzejde z podzimních předčasných voleb.

    Plánovaná modernizace nadzvukových stíhaček mimo jiné umožní nasadit je v případě spojeneckých zásahů, jakým byla třeba kontrola vzdušného prostoru nad Libyí. Do ní se čeští piloti nemohli zapojit, neboť systémy gripenů neumožňovaly propojení se systémy dalších zemí.

    Po 12 letech nového pronájmu se může Česká republika rozhodnout, zda nájem ukončí, nebo v něm bude nadále pokračovat, řekl ČTK mluvčí ministra obrany Jan Pejšek. Po uplynutí další smlouvy budou letouny zhruba v polovině své životnosti. "Pokud by se někdo domníval, že po (dalších) 14 letech letoun bude zastaralý, není tomu tak," uvedl Picek.

    Původní desetiletý pronájem nadzvukových stíhaček se blíží ke konci. Smlouvu o pronájmu 14 letadel na deset let za 20 miliard korun podepsali zástupci armády v červnu 2004. První gripeny přiletěly v dubnu 2005.

    Čeští vojenští piloti jsou se skandinávskými stroji spokojeni. Takzvaná tygří letka s nimi před několika lety vyhrála soutěž podobně zaměřených jednotek v rámci Severoatlantické aliance. Armádní experti se navíc shodují, že pořízení zcela jiných strojů by obranu donutilo k dalším investicím do infrastruktury, která je nyní přizpůsobena švédským gripenům.

    Jedna z dvou komor švýcarského parlamentu dnes odsouhlasila nákup gripenů pro svou zemi. Druhá komora bude o kontraktu jednat 18. září. Švýcarsko chce nakoupit 22 strojů Jas-39 Gripen typu E.

    Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka