Lidé uvidí na Dnech NATO obří letoun Ruslan a tankování za letu

11.09.2013

    Ostrava 10. září (ČTK) - Největšími lákadly letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které se 21. a 22. září uskuteční na letišti v Mošnově na Novojičínsku, budou ukázky obřího transportního letounu Ruslan, tankování paliva za letu a také společný česko-slovenský slavnostní průlet. Pořadatelé akce to dnes uvedli v Ostravě. Dny NATO jsou podle nich největší akcí v zemi. Loni je navštívilo přibližně 208.000 lidí.

    Velitel Vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik řekl, že české a slovenské letectvo předvedou společný průlet po mnoha letech. Připomenou si tak 20 let od rozdělení Československé republiky a založení samostatných vzdušných sil obou nových zemí. Návštěvníci Dnů NATO uvidí tento slavnostní průlet v obou dnech, stejně jako ukázku čerpání paliva za letu, kterou předvedou dva české letouny Jas-39 Gripen a tanker švédských vzdušných sil C-130 Hercules.

    Předseda sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík řekl, že ukázka letounu An-124 Ruslan bude letos v Evropě k vidění pouze na Dnech NATO. Stane se tak díky tomu, že přiveze z Afghánistánu náklad, který se v Mošnově bude vykládat. "V pátek bude reálné vyložení materiálu z Afghánistánu 14. brigádou logistické podpory a v sobotu a v neděli v 10:00 a ve 14:00 bude ukázka pro veřejnost nakládání a vykládání materiálu a najíždění obrněného kolového transportéru Pandur," řekl Štefánik.

    Na akci se představí vojenské, policejní či záchranářské jednotky ze 16 zemí. K dalším atraktivním ukázkám budou patřit představení letecké akrobatické skupiny Turkish Stars nebo španělská akrobatická skupina Patrulla ASPA létající na vrtulnících EC 120 Colibri. Pavlačík řekl, že Dny NATO začnou už ve čtvrtek 19. září doprovodnými programy v Ostravě, v pátek se pak budou konat konference, na které přijedou i ministři obrany z několika zemí. Podrobnější informace najdou zájemci na internetových stránkách www.natodays.cz.

    Vzhledem k množství návštěvníků jsou s akcí spojeny i dopravní komplikace, na které se důkladně připravuje moravskoslezská policie. Organizátoři nabádají cestující, kteří se chystají na odlet z Mošnova do ciziny, aby na letiště vyrazili raději s větším předstihem. "Počet účastníků se neustále zvyšuje a s tím se zvyšuje i počet vozidel," řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Loni podle něj zamířilo do Mošnova každý den okolo 15.000 aut. Pořadatelé doporučují cestovat na akci například na kole.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka