Helipad létá v mlze

14.09.2013

 

    Mlha je, ač se to při vysoké úrovni leteckých navigačních prostředků ve dvacátém prvním století může zdát zdánlivě paradoxní, dnes stále ještě velkou překážkou bezpečných přistávacích manévrů. V sídle Eurocopteru, na továrním letišti, heliportu v Donauworthu, ale odnedávna již přistávací manévr za nulové viditelnosti problémem není. Naprostou jistotu během něj pilotům vrtulníků od nynějška zajišťuje Helipad. Jde o velmi přesný a pohotový systém, který s pomocí satelitní navigace zajišťuje řízené přístrojové přiblížení LPV. 

 

    Zkratku LPV lze dešifrovat jalo Localizer Performance with Vertical Guidance, jinak řečeno systém umožňuje vysoce přesné IFR přiblížení k heliportu a  bezproblémové přistání i při nulové viditelnosti. Při průměrně šesti tisících startech a přistáních na heliportu ročně- jde nejen o tovární zkušební lety, ale i přílety i odlety četných odběratelů vrtulníků Eurocopteru - jde o vítanou přístrojovou inovaci. 

 

    Všem pilotům se  bude ještě modernější a bezpečnější třídimenzionální navádění na přistání logicky velmi hodit. Plošné satelitní navádění RNAV je ovšem v Donauworthu zavedeno již od roku 2008.

 

--

Pramen

Eurocopter betreibt Europas modernster Helipad

Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka