Alianční cvičení RARO 2013 vstoupilo do poslední fáze

17.09.2013

    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 17. září (ČTK) - Sjednocení postupů při navádění letounů na cíl je podle velitele náměšťské letecké základny Jiřího Vávry nejdůležitějším cílem cvičení Ramstein Rover (RARO) 2013. Výcviku se účastní 186 předsunutých leteckých návodčích z 19 zemí, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly v Afghánistánu. Cvičení se koná od 4. do 20. září na několika místech v České republice. Většina letových činností se uskutečňuje z letecké základny v Náměšti nad Oslavou.

    "Návodčí musí pilotům jasně a srozumitelně popsat cíl bez ohledu na to, z jakých jsou států. Procvičuje se také spolupráce mezi pozemními a vzdušnými silami napříč spektrem aliančních států," řekl Vávra.

    Cvičení se účastní kolem tisícovky vojáků, z toho je téměř polovina zahraničních. K dnešnímu dni se podle mluvčí cvičení Jolany Fedorkové uskutečnilo už více než 250 letů. Letouny byly ve vzduchu kolem 700 hodin, návodčí uskutečnili kolem 500 navedení letounů na cíl.

    K výcviku jsou vyčleněny vojenské výcvikové prostory Libavá a Boletice, kde se používá ostrá munice, součástí jsou také pozorovací stanoviště letišť v Bechyni, Přerově a v areálu kasáren u obce Vícenice. Letouny zasahují do vzdušného prostoru nad Olomouckým, Jihočeským, Moravskoslezským, Středočeským a Jihoravským krajem a Vysočinou.

    Podle Sabiny Introvičové z velitelství Vzdušných sil Armády ČR se v průběhu cvičení zatím objevilo jen několik stížností na zvýšený hluk spojený s přelety letounů. Nízký počet stížností je podle Vávry výsledkem úsilí armády o co největší informovanost veřejnosti a dalších opatření, které snižují dopad cvičení na civilní obyvatelstvo. Letouny jsou ve vzduchu pouze ve všední dny do 23:00, pohybují se jen ve vymezených koridorech.

    Hlukovou zátěž obyvatel v okolí základny omezuje také rozložení letové činnosti na víc míst. Část letadel startuje k plnění úkolů cvičení z letiště v Čáslavi, vrtulníky operují z výcvikového prostoru Libavá. Nadzvukové maďarské gripeny létají z domovské základny z letiště Kecskemét. "Lidé navíc vědí, že cvičení není samoúčelné a slouží výcviku vojáků pro působení v Afghánistánu," řekl Vávra.

    Cvičení RARO navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území ČR uskutečnila v předchozích letech. Podle řídicího cvičení Harryho Schnella velení NATO přechází na novou strukturu a zatím nerozhodlo o tom, v jaké podobě, kde a hlavně zda vůbec bude RARO v příštích letech pokračovat. "Události ve světě představují pro NATO značné výzvy, vyhodnocujeme všechny informace potřebné k tomu, abychom těmto výzvám mohli dostát," uvedl už dříve Schnell.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka