Švýcarský parlament schválil nákup stíhaček Jas-39 Gripen

18.09.2013

    Bern 18. září (ČTK) - Také horní komora švýcarského parlamentu po Národní radě schválila potřebnou kvalifikovanou většinou nákup 22 stíhaček Jas-39 Gripen. Poslední slovo ale pravděpodobně budou mít švýcarští občané v referendu.

    Pro nákup švédských bojových letounů hlasovalo 27 zákonodárců Stavovské rady, proti jich bylo 17. Národní rada se pro obchod ve výši zhruba 3,13 miliardy švýcarských franků (asi 65 miliard korun) ještě výraznější většinou vyslovila už před týdnem.

    Záměr nakoupit tyto letouny, které si na další období zřejmě opět pronajme i Česko, vyvolal v celé zemi ostré diskuse. Nejen o nákupu nových strojů, ale i o tom, zda Švýcarsko vůbec bojové letectvo potřebuje.

    Dalším sporným momentem je skutečnost, že nový model se ještě nevyrábí sériově a ještě není propracovaný do všech detailů. Švýcarský ministr obrany Ueli Maurer ale ujistil, že všechna rizika jsou "absolutně přehlédnutelná a spočitatelná" díky garancím švédského státu. Podle ministra jde o nejlepší letoun, pokud jde o poměr náklady-užitek.

    Kritikové ale podle agentury SDA tvrdí, že Gripen se "v určitých testech dopadl hůř než konkurenti".

    O osudu tohoto obchodu bude nakonec téměř jistě rozhodovat referendum, které by se mohlo konat v prvním pololetí příštího roku. Prosazují ho odpůrci nákupu stíhaček.

    Švýcarsko neválčilo už více než dvě staletí, a tak nákup stíhaček, vyžadující škrty v jiných oblastech, jako je školství, není populární. Švédský výrobce Saab se snaží toto sousto osladit sliby zakázek pro švýcarské firmy.

    Česko si gripeny pronajalo na deset let za 20 miliard korun, pronájem 14 strojů skončí v roce 2015. Ministr obrany Vlastimil Picek oznámil, že návrh smlouvy mezi Českou republikou a Švédskem počítá s prodloužením pronájmu gripenů o 14 let.

    Gripeny v současné době používá vedle Švédska a Česka také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko. Pokud by je zakoupilo i Švýcarsko, mohlo by to podle analytiků podpořit jejich prodej do dalších zemí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka