Obří Ruslan přistál v Mošnově, dopravil z Afghánistánu kontejnery

21.09.2013


    Mošnov (Novojičínsko) 20. září (ČTK) - Jedno z největších sériově vyráběných transportních letadel na světě An-124 Ruslan dnes přistálo na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Dopravilo z Afghánistánu sedm kontejnerů s polním servisem pozemní techniky, který používali čeští vojáci při operaci ISAF. Během víkendu si letoun budou moci v Mošnově prohlédnout návštěvníci Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR.    Náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel řekl, že přepravu těmito letadly využívá armáda standardně, ale vozí materiál do Pardubic, kde je letiště pro příjem materiálu. "Teď jsme se dohodli s vedením Dnů NATO, že bychom to letadlo poslali sem. Naštěstí nám společnost Volga-Dněpr vyšla vstříc a přeplánovala jeden let do Ostravy," řekl Pavel. Z Ostravy pak armáda přepraví materiál do svých skladů pardubického Centra zabezpečení zahraničních operací a mimořádných stavů.

    Čtyřmotorový letoun An-124 Ruslan je dlouhý téměř 70 metrů, vysoký přes 21 metrů a má rozpětí křídel 73,3 metru. Může převážet náklad o hmotnosti až 120 tun.

    Pavel řekl, že česká armáda využívá společnost Volga-Dněpr jako komerční strategickou přepravu od roku 2006. Za tu dobu při 56 letech přepravila více než 4200 tun materiálu. Hlavními destinacemi byly Irák, Afghánistán a Mali. "Přepravujeme především velkoobjemový materiál, který nejsme schopni přepravit jinak. Obrněnou techniku, kontejnery a další věci," řekl náčelník.

    Letoun byl podle něj původně postaven pro potřeby sovětské armády, pro strategickou přepravu jejích vojsk. "Je držitelem řady světových rekordů, například v přepravě 170 tun do výšky deseti kilometrů. Má za sebou oblet zeměkoule v délce 50.000 kilometrů a řadu dalších rekordů. Je to opravdu letadlo mimořádných parametrů," řekl Pavel.

    Na Dnech NATO uvidí lidé po oba víkendové dny v 10:00 a 14:00 ukázku, jak se do obřího letounu nakládá obrněný transportér Pandur. V programu, který začíná v sobotu i neděli v 09:00, je řada dalších atraktivních ukázek vojenských, záchranářských i bezpečnostních jednotek. K nejatraktivnějším budou patřit společný průlet české a slovenské letky, ukázka tankování paliva ve vzduchu a představení akrobatických skupin stíhaček a vrtulníků.

Zdroj ČTK

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka