Cvičení Ramstein Rover končí, vojáci opouštějí základnu v Náměšti

21.09.2013


    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 20. září (ČTK) - Téměř tisícovka vojáků z 20 aliančních států včetně více než tří desítek letounů a další vojenské techniky dnes začala postupně opouštět leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou. Letová činnost letošního největšího aliančního cvičení Ramstein Rover (RARO) 2013 skončila ve čtvrtek. Odsun vojáků i techniky bude pokračovat po celý den. ČTK to řekla mluvčí cvičení Jolana Fedorková.

    Letouny při cvičení uskutečnily 426 vzletů, mají za sebou přes 640 letových hodin. Návodčí si vyzkoušeli 1050 navedení letounů na cíl, což je podle Fedorkové nejvíc v historii cvičení. "Několik desítek navedení bylo neúspěšných, ale i z těch návodčí získávají cenné zkušenosti," řekla Fedorková. Do cvičení se také poprvé zapojily letouny JAS 39 Gripen ze základny v Čáslavi.

    "Bezprostřední hodnocení cvičení je pozitivní. Nešlo jen o výcvik leteckých návodčích. Náměšťská základna letos poprvé zajišťovala celou logistickou podporu, obstála při tom na výbornou," řekla Fedorková.

    Cvičení, jehož nejdůležitějším úkolem byl nácvik činnosti předsunutých leteckých návodčích a sjednocení postupů při navádění letounů na cíl, začalo 4. září. Letouny se poprvé objevily ve vzduchu v pondělí 9. září.

    K výcviku byly vyčleněny vojenské výcvikové prostory Libavá a Boletice, kde se používala i ostrá munice. Součástí byla také pozorovací stanoviště letišť v Bechyni, Přerově a v areálu kasáren u obce Vícenice. Letouny zasáhly během cvičení do vzdušného prostoru nad Olomouckým, Jihočeským, Moravskoslezským, Středočeským a Jihomoravským krajem a Vysočinou.

    Cvičení RARO navazuje na sérii cvičení Flying Rhino, která se na území ČR uskutečnila v předchozích letech. Podle řídicího cvičení Harryho Schnella velení NATO přechází na novou strukturu a zatím nerozhodlo o tom, v jaké podobě, kde a hlavně zda vůbec bude RARO v příštích letech pokračovat. "Události ve světě představují pro NATO značné výzvy, vyhodnocujeme všechny informace potřebné k tomu, abychom těmto výzvám mohli dostát," uvedl už dříve Schnell.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka