Středisko leteckého výcviku využijí i maďarští piloti vrtulníků

21.09.2013


    Ostrava 20. září (ČTK) - Mnohonárodní středisko leteckého výcviku (MATC) budou pro výcvik využívat tak maďarští piloti vrtulníků. Dohodu o přístupu Maďarska dnes na mezinárodní konferenci v Ostravě podepsali ministři obrany Česka, Slovenska, Chorvatska a náměstek maďarského ministra Péter Siklósi.

    "Jedná se o vynikající příklad regionální spolupráce a realizace něčeho, co by jednotlivé členské země z vlastních kapacit nebyly schopny vytvořit," uvedl Siklósi. V Ostravě zastoupil ministra Csabu Hendeho, který ve čtvrtek při autonehodě utrpěl zlomeninu ramene. Chorvatský ministr Ante Kotromanović řekl, že členské země chtějí posílit i spolupráci mezi speciálními jednotkami.

    Konference, která je součástí Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, se věnuje mimo jiné budování přepravních kapacit afghánského vrtulníkového letectva. Český ministr obrany Vlastimil Picek řekl, že vrtulníky jsou v alianci jednou z českých profilových aktivit, proto se ČR loni stala vedoucí zemí při budování střediska leteckého výcviku.

    Slovenský ministr Martin Glváč uvedl, že s ministrem Pickem dnes podepsali smlouvu, která dále rozšíří rámec možné spolupráce. "Oba jsme přesvědčeni, že to nebude jenom smlouva pro smlouvu, ale opravdu z ní vyjdou konkrétní výhody a plnění pro obě smluvní strany," řekl Glváč.

    Předběžnou dohodu o vzniku Mnohonárodního střediska leteckého výcviku podepsali zástupci ministerstev obrany ČR, Spojených států, Chorvatska a Slovenska letos v únoru Bruselu.

    ČR je vedoucí zemí projektu MATC (Multinational Aviation Training Center), který byl schválen na předloňském květnovém summitu NATO v Chicagu jako součást takzvané inteligentní obrany (smart defence), zaměřené na mezinárodní spolupráci mezi zeměmi NATO při budování vojenských schopností.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka