Konec „Pána Světa“

23.09.2013


    K pozoruhodné události, která ale příliš nepotěšila pracovníky letecké továrny firmy Boeing v Long Beach, došlo v pátek dvacátého září. K prvnímu letu vzlétl vůbec poslední z 223  pro US Air Force vyrobených těžkých transportních C-17A Globemasterů. Poslední „Pán Světa“ poté odlétl k 437. Airlift Wing na základnu Charleston v Jižní Karolíně.

    Těžký a po celém světě rozšířený vojenský transportní stroj poprvé vzlétl patnáctého září 1991, u útvarů v Charlestonu se  poprvé objevil čtrnáctého června 1993. Zdůrazňovat jeho nezastupitelnou úlohu ve Válce v Zálivu či v Afghanistánu je značně nadbytečné.V současné době šest nově dodaných Globemasterů létá v australském, osm v britském, čtyři v kanadském a katarském, šest v letectvu Spojených arabských emirátů a tři létají pro Strategic Airlift Capability NATO. První tři z deseti objednaných strojů také nedávno oficiálně do služby u nově zřízené 81.squadrony „Skylord „ na základně New Delhi uvedlo indické vojenské letectvo. Podle velitele letectva Air Chief Marshalla N.A.K. Browna mu nové stroje, schopné přistávat i na velmi krátkých drahách, umožní efektivně dopravovat zásoby i vojáky na dosud obtížně přístupná vysoko položená himalájská letiště či díky velkému doletu bez problémů zásobovat vzdálené Andamanské a Nikobarské ostrovy.

    Slavnostní předání posledního Globemasteru pro USAF sice neznamená úplný konec výroby, ale zbylých sedm indických strojů má být dodáno do listopadu 2014. „Ukončení výroby Globemasterů III v roce 2015 a uzavření závodu v Long Beach v témže roce bylo pro nás velmi těžké, ale neodkladné rozhodnutí. Chci poděkovat našim velmi zkušeným strojařům.

    Nepřehlédnutelný „airlifter“ vyráběly více než dvě dekády tři tisíce pracovníků v celém státě“,, dodává  předseda představenstva Boeing Defense Space and Security Dennis.Muilenburg.

--
Prameny
US Air Force erhält ihre letzte C-17A
US Air Force erhält ihre letzte C-17A
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka