Ansat létá nad Ruskem

24.09.2013

    Letitý a velmi rozšířený sovětský vrtulník Mil Mi-2, který dodnes působí i při leteckém výcviku českých vojenských letců v Centru leteckého výcviku v Pardubicích, má moderního nástupce. Ruský letecký úřad v minulých dnech udělil oficiální letové osvědčení lehkému víceúčelovému stroji Ansat, stavěnému, firmou Kazan Helicopters v Kazani. Jednoduchý desetimístný stroj s MTOW 3300 kilogramů, poháněný dvěma Pratt and Whitney of Canada PW 207 o výkonu jednoho motoru 463 kW/635 sHP, létá cestovní rychlostí 250 kilometrů za hodinu.

    Zajímavé je, že jeho drak je kromě hliníku v nemalé míře zhotoven i ze speciálních laminátových částí. Pozoruhodné je, že vývoj stroje začal již v roce 1993 a prototyp poprvé vzlétl sedmnáctého srpna 1999. Zavádění do sériové služby nemálo prodloužil ještě nedokončený vývoj řízení fly-by-wire. Protože ale ani žádný ze světových výrobců dosud nezavedl do výroby takto řízený vrtulník, rozhodli se kazaňští inženýři v roce 2011 vybavit jej  spolehlivým hydromechanickým systémem řízení.

    Podle nich jde o stroj, který je schopen bez problémů operovat v téměř všech klimatických podmínkách. Jeho údržba je také jednoduchá a díky odolné konstrukci není nutné jeho stálé hangárování. S kvalitami Ansatu je spokojeno i ruské letectvo. Výcvikové centrum, v němž budou Ansaty létat, zahájí svoji činnost od listopadu letošního roku. Vývoj konceptu řízení fly-by wire, určeného pro Ansat, ale bude pokračovat.

--
Pramen
Hubschrauber Ansat erhielt jetzt seine Musterzulassung durch die russische Luftfahrtbehorde
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

a co odkaz, kolego?

Odpovědět

Datum : 26.09.2013 11:00, Vložil : mgr. Zdeněk Procházka

Stačí kliknout na funkční odkaz kolego..Mgr. Procházka

a co nějaký obrázek?

Odpovědět

Datum : 25.09.2013 10:36, Vložil : George

To je pro Česko tak typické... článek bez obrázku!

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka