Pětatřicítkou nad Holandskem

24.09.2013

    Nejmodernější víceúčelový stroj Lockheed Martin F-35 nejen  vstupuje do počáteční operační služby u amerických vzdušných sil, ale začíná se šířit i v jiných zemích. Po Velké Británii, jejíž již převzaté F-35 prozatím létají jako školní na americké výcvikové základně Eglin AFB, bude dalších uživatelem strojů holandské vojenské letectvo.

    Jak uvedla po schválení státního rozpočtu na rok 2014 ministryně obrany Jeanine Hennis-Plasschaert, na nákup strojů je zde určena zdánlivě značná částka 4,5 miliard Euro. Vzhledem ke stále vzrůstajícím pořizovacím cenám letounu – cena nového stroje včetně sady náhradních dílů je nyní 121 milionů Euro, 158 milionů dolarů - ale bude stačit na nákup pouhých třiceti sedmi  strojů.

    Navíc je zajímavé, že provoz každého supermoderního „brusu“ bude zdejší daňové poplatníky ročně stát 270 milionů dolarů. F-16, které jsou jádrem zdejšího letectva v současnosti, budou podle vyjádření ministryně současné úkoly zajišťovat „do poloviny desetiletí, začínajícího letopočtem 2020. F-35 budou do řadové služby zaváděny od roku 2019. V té době již pro ně budou upravena letiště Leeeuwarden a Volkel, přičemž Leeuwarden bude operační nasazení F-35 schopen zajistit již od roku 2015.“.

    První F-35, uřčený pro Holandsko ovšem byl vyroben již v srpnu 2012. Od té doba stejně jako britské stoje slouží k výcvikovým účelům na jmenované floridské základně.

--
Pramen
Haushaltentwurf vorgelegt Nur 37 Lockheed Martin F-35 fur Niederlande
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

270 mil $

Odpovědět

Datum : 24.09.2013 14:31, Vložil : DS

Tech 270 milionu dolaru je na provoz vsech F-35 za rok a ma to byt stejne jakp u F-16. Alespon podle puvodniho clanku.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka