Airbus zvýšil odhad poptávky po letadlech na příštích 20 let

25.09.2013


    Londýn 24. září (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus zvýšil svůj dlouhodobý výhled vývoje globální poptávky po letadlech. V příštích 20 letech se má prodat 29.226 nových letadel pro osobní a nákladní přepravu a jejich hodnota bude dosahovat zhruba 4,4 bilionu dolarů (asi 84,6 bilionu Kč). To je o 3,6 procenta více, než Airbus předpokládal ve svém loňském výhledu.

    Prodej letadel potáhne zejména poptávka z rozvíjejících se trhů, v čele s Čínou. Do roku 2032 se má počet letadel v provozu pak zdvojnásobit na 36.560.

    Letecká přeprava se bude podle Airbusu v příštích letech zvyšovat tempem 4,7 procenta ročně. K růstu přitom podle firmy přispívá několik faktorů: je to hlavně růst střední třídy, větší koncentrace obyvatel do měst, migrace a také turistika. Agentura Reuters uvedla, že z regionů bude mít hlavní podíl na růstu oblast Asie a Tichomoří, která by do roku 2032 měla překonat Evropu a Severní Ameriku a stát se zároveň největším leteckým trhem.

    Svůj dlouhodobý výhled letos mírně zvýšil i konkurenční Boeing, jeho odhad je však výrazně vyšší. Boeing očekává, že pronajímatelé a přepravci budou potřebovat 35.280 nových letadel a do roku 2032 se flotila komerčních letadel v provozu zvýší na 41.240. Asie, Latinská Amerika a Blízký východ se na celkovém počtu nově dodaných letadel mají podílet z 60 procent.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka