První čínské dopravní letadlo nabírá další zpoždění

26.09.2013


    Peking 25. září (ČTK) - Projekt prvního čínského komerčního dopravního letounu nabírá další zpoždění. Letoun měl podle původního plánu začít létat již v roce 2007 a poslední prognózy uváděly letošní rok. Státní firma Comac, která má výrobu letounu na starosti, však dnes oznámila, že dodávky letadla začnou až v polovině příštího roku.    Zpoždění ve výrobě 90místného letounu ARJ21 bude mít dopad i na vývoj většího a ambicióznějšího modelu C919, který se má stát konkurentem letadel Boeing 737 a Airbus A320. Americký federální úřad pro letectví FAA totiž uvedl, že nevydá důležitou certifikaci pro větší letadlo dříve, než bude mít certifikaci ARJ21.

    Šéf společnosti Ťin Čuang-lung řekl, že za zpoždění může nezkušenost Číny s konstrukcí, výrobou a certifikací komerčních letadel. Slíbil však, že první zákazník, menší regionální aerolinky Chengdu Airlines, obdrží první letadlo již příští rok. Chengdu si objednaly celkem 30 letadel ARJ21.

    Čína spustila projekt ARJ21 v roce 2002, kdy růst příjmů domácností odstartoval masivní expanzi domácího leteckého průmyslu. Ta pokračuje až do současnosti. Vláda kvůli tomu vytvořila i státní firmu Comac, která dostala na starost vývoj a výrobu letadla v Šanghaji. Důležité letecké a další systémy mají firmě dodat zahraniční výrobci.

    Ťin dodal, že čtyři prototypy letadla již učinily 2000 letů. Ve finále je již montáž dvou letadel určených pro zákazníky a další se vyrábějí.

    Navzdory problémům Comac získal již 240 objednávek na ARJ21, převážně od domácích společností, ale také od GE Capital Aviation Service a Lao Airlines. Ještě více objednávek, až 380, jich má firma na letoun C919, který má mít 174 sedadel, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka