USA zvažují uvolnění pravidel o používání elektroniky v letadle

28.09.2013


    New York 27. září (ČTK) - Cestující v letadlech v USA možná již brzy nebudou muset vypínat elektronické přístroje při vzletu nebo přistávání letadla. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) se má příští týden zabývat zmírněním pravidel pro používání mobilních telefonů, laptopů, tabletů, elektronických čteček a další osobní elektroniky v letadle a podle zpráv z agentur poradní výbor doporučí FAA, aby cestující nemuseli svoji elektroniku vypínat. Telefonování však zřejmě zůstane nadále zakázáno.

    Podle současných nařízení FAA musí být přístroje vypnuté v letové hladině nižší než 10.000 stop (3048 metrů) a z mobilních telefonů se nesmí telefonovat v jakékoliv výšce. Důvodem je riziko, že by přístroje mohly rušit radiové a další systémy letadel. Nová letadla jsou však již vybavena systémy, které mají zabránit rušení, a kritici si již dlouho stěžují, že současná nařízení jsou neopodstatněná.

    Podle doporučení by cestující mohli používat většinu přístrojů, i když některé by se musely přepnout do speciálního režimu "letadlo". Cestující by během celého letu mohli číst elektronické knihy, poslouchat muziku, sledovat filmy, hrát hry a pracovat. Stahování dat, surfování po internetu a telefonování však mají zůstat i nadále zakázané.

    Po uvolnění pravidel pro vypínání přístrojů by cestující mohli zapojovat svoji vlastní elektroniku do zábavních systémů v letadle. Aerolinky by tak již nemusely nechat montovat do letadel obrazovku pro každého cestujícího, což by výrazně snížilo hmotnost letadla, tedy i spotřebu pohonných hmot.

    Očekává se, že většina doporučení poradního výboru bude přijata, možná i všechny. Není však jisté, jak dlouho bude trvat, než budou oficiálně zavedena. Pokud FAA rozhodne o rychlém zavedení, mohli by cestující začít používat svoji elektroniku bez omezení již na počátku příštího roku. Pokud však budou muset aerolinky žádat o povolení pro
každé letadlo, může to trvat rok i více, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka