Na strojírenském veletrhu představí vědci chytrého autopilota

01.10.2013

    Brno 30. září (ČTK) - Tým z brněnského Vysokého učení technického představí příští týden na Mezinárodním strojírenském veletrhu chytrého autopilota pro ultralighty, který dokáže zvýšit bezpečnost letu. Bude nainstalovaný do sportovního letounu budoucnosti, který je poháněn elektřinou. Autopilot je sice běžný ve velkých dopravních a armádních letadlech, ale u ultralehkých letadel je to novinka, informoval PR manažer Martin Bořil.

    Brněnští vědci přišli s inovativním řešením, protože zmenšili palubní počítač a analogová zařízení vyměnili za digitální. Snížili i energetickou spotřebu. Autopilot zachovává značnou autonomii pilota při řízení, dokáže mu však pomoci při navedení na letovou dráhu, umí ho vyvést z nízkých mraků či jiné potenciálně nebezpečné zóny.

    Vědecký tým chtěl původně vyvinout plně automatického pilota, po konzultacích s piloty od záměru ale upustil, protože si přejí alespoň částečně let kontrolovat.

    Letoun Evektor SportStar EPOS má elektrickou pohonnou jednotku, nepotřebuje klasické palivo ani motorový olej, neprodukuje tedy žádné emise a v kabině je jen jeden intuitivní ovladač s pohybem vpřed a vzad. "Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Letoun Evektor SportStar představuje koncept sportovního letounu budoucnosti," uvedl šéf projektu Peter Chudý.

    Projekt se nyní nachází v závěrečné fázi testování a návštěvníci veletrhu jej najdou v pavilonu A1. Veletrh se koná na brněnském výstavišti od pondělí 7. října až do pátku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka