Pilot ruského letounu dostal pokutu za tvrdé přistání v Čáslavi

03.10.2013


    Moskva 2. října (ČTK) - Pilot ruského vojenského letounu, který loni v květnu havaroval v Česku na čáslavském letišti, dostal za příliš tvrdé přistání pokutu 300.000 rublů (asi 175.000 korun). O verdiktu ruského vojenského soudu nad pilotem první třídy, majorem Sergejem Korjaginem, informoval ruský tisk.    Podle vyšetřovatelů Korjagin nezvládl přistávací manévr a na ranvej nalétával vysokou rychlostí a pod špatným úhlem. Stroj Antonov An-30 se zlomenou nohou podvozku pak vyjel z přistávací dráhy a začal hořet. Ruské armádě vznikla škoda deset milionů rublů (šest milionů korun). Viníkovi havárie, při které utrpělo zranění šest z 23 lidí na palubě, hrozilo až sedm let vězení.

    "Podle jedné z verzí chtěl major Korjagin udělat na Čechy dojem a předvést, co dokážou ruští piloti i s neohrabaným dvoumotorovým letounem vyrobeným v roce 1975. A tak se směle rozhodl pro přistání s vyšší rychlostí a po prudší sestupné dráze, než je doporučeno. Přistávací dráha se však ukázala příliš krátká," poznamenal populární list Moskovskij komsomolec. Dodal, že odvážlivec, který "chtěl Čechům předvést ruskou udatnost", vyvázl z rozbití vojenského letadla za miliony rublů jen s pokutou, kterou zaplatí z vlastní kapsy.

    K havárii došlo během ruské pozorovací mise v Čáslavi v rámci kontrolního projektu Otevřené nebe. Bezprostřední příčinou neštěstí mohla být podle expertů neznalost letiště. Piloti prý podmínky přistávání v Čáslavi dobře neznali, protože k dřívějším kontrolním letům v České republice používali letiště v Pardubicích.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka