Skandinávské aerolinky SAS koupí 12 letadel Airbus

04.10.2013


    Stockholm 3. října (ČTK) - Skandinávské aerolinky SAS se dohodly s evropským výrobcem Airbus, že od něj koupí 12 nových letadel. Objednávka zahrnuje osm dálkových strojů A350 a čtyři letadla A330. Katalogová cena objednávky činí 3,3 miliardy dolarů (asi 61,8 miliardy Kč), oznámily dnes aerolinky.

    Objednávka obsahuje také opci na nákup dalších šesti letadel. Letouny A330 mají být dodány v letech 2015 a 2016 a první A350 se ve flotile SAS objeví v roce 2018.

    Katalogová cena bývá obvykle vyšší než konečná, protože výrobci letadel svým klientům poskytují při větších objednávkách výrazné slevy, upozornila agentura DPA.

    SAS se již dlouhou dobu potýká se ztrátami. Její finanční situace se však v poslední době začíná zlepšovat díky úsporným programům a také díky prodeji majetku. Firma doufá, že za celý letošní rok vykáže zisk.

    Společnost od roku 2007 ani jednou nevykázala celoroční zisk a loni se dokonce ocitla na pokraji bankrotu. Nakonec však od vlád Švédska, Norska a Dánska, které vlastní polovinu akcií podniku, dostala ještě dva roky na to, aby se pokusila za pomoci úsporného plánu situaci zvrátit a dostat se do zisku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka