Pětatřicítky Shutdown nezničil

08.10.2013

    Celosvětově známé vážné obtíže amerického federálního rozpočtu na příští rok, známé jako „shutdown“, kupodivu zatím neměly žádný vliv na plánování výroby nejmodernějšího amerického víceúčelového stroje Lockheed Martin F-35 Lightning II. Zajímavé je, že v pátek dvacátého sedmého září americké ministerstvo obrany oznámilo, že s výrobcem uzavřelo další kontrakt na výrobu šestého a sedmého bloku předsériových F-35, tedy strojů tzv. Low rate initial production, LRIP. Šestý blok LRIP v celkové hodnotě 746, 66 miliard dolarů bude zahrnovat dvacet tři F-35A, 6 F-35B a sedm F-35C, v čemž je zahrnuto i pět „áček“ pro nové uživatele - dvě pro australské a tři pro italské letectvo.

    Dalších pětatřicet F-35 výrobce zhotoví v rámci sedmého výrobního bloku.  Z letounů tohoto bloku v celkové hodnotě 4,1 miliardy bude devatenáct F-35 modelu A, šest „béček“ a čtyři „céčka“ pro americké letectvo. Pět „Áček“ se pak stane  majetkem dalších zahraničních letectev - dvě zavítají k norskému, dvě k italskému letectvu a jedno dostane RAF. Podobně jako již předaný britský stroj budou ale  všechny stroje zatím sloužit k výcvikovým účelům na floridské základně Eglin AFB. Na ní od  třetího října oficiálně působí první „řádná“ squadrona „pětatřicítek“ letectva US Navy- obnovená VFA-101 „Grim Reapers“.

    S operačním nasazením jakýchkoliv F-35, např. „Céček“ v rámci Carrier Strike Group z letadlových lodí, se ale nepočítá dříve než po roce 2019. Značně pozoruhodné jsou ovšem i ceny nejmodernějšího stroje - „Áčko“ kteréhokoli uživatele stojí devadesát osm milionů, „béčko“ 104 milionů a nejsofistikovanější „Céčko“ dokonce 116 milionů dolarů. Poněkud zvláštní ale je, že jde o ceny.. BEZ MOTORU! Fandové zajímavé „pětatřicítky“ se mohou těšit na jedenasedmdesát dalších supermoderních strojů.

--
Prameny
Pentagon bestellt 71 weitere F 35 Lightning II
US Navy stellt erste F 35 Staffel auf
Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka