Stávka leteckých dispečerů ve Francii prý lety moc nenarušila

11.10.2013


    Paříž 10. října (ČTK) - Francii dnes zasáhla stávka řídících letového provozu, která narušila především letecké spojení s jižními částmi země, Španělskem, Portugalskem a severní Afrikou, uvedla místní média. Dispečeři se obávají snahy Evropské komise sjednotit vzdušný prostor členských zemí, který by mohl snížit počet pracovních míst v tomto odvětví. Podle webu Pražského letiště Václava Havla stávka zvlášť nenarušila plánované lety mezi českou a francouzskou metropolí.

    Akce, která má trvat do 20:00 SELČ, se účastní dva odborové svazy, jež zastupují zhruba čtvrtinu řídících letového provozu v zemi. Do stávky se podle webu deníku La Croix zapojili hlavně dispečeři letišť v Marseille a jinde na jihu země. Hlavní odborový svaz řídících letového provozu ve Francii USAC-CGT ke stávce nevyzval.

    Část letových dispečerů ve Francii protestuje proti snaze Evropské komise prosadit reformu "jednotného nebe" (Single European Sky, SES). Sjednocení vzdušného prostoru nad zeměmi EU by mělo ve výsledku zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Díky levnějším letenkám by z opatření mohli těžit i cestující. Záměry komise se ale v některých zemích nelíbí zaměstnancům řízení letového provozu, kteří se bojí rušení pracovních míst.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka