Alitalia schválila záchranný plán v objemu půl miliardy eur

13.10.2013

    Řím 11. října (ČTK) - Správní rada italské letecké společnosti Alitalia dnes jednomyslně schválila plán na záchranu podniku v celkovém objemu 500 milionů eur (téměř 13 miliard Kč). Součástí plánu, za kterým stojí italská vláda, je navýšení kapitálu o 300 milionů eur. Zbývajících 200 milionů eur mají podle firmy zajistit bankovní půjčky.

    Alitalia nabídne účast na zvýšení kapitálu všem svým současným akcionářům. Pokud nebude zajištěna plánovaná částka, přispěje na zvýšení kapitálu až 75 miliony eur státní poštovní společnost Poste Italiane. Banky Intesa Sanpaolo a Unicredit budou navíc připraveny koupit neupsané akcie až za 100 milionů eur. Poskytnou rovněž Alitalii překlenovací úvěr v objemu 100 milionů eur na krytí okamžitých finančních potřeb.

    Bez nových peněz by mohla Alitalia v příštích dnech skončit. Italská ropná společnost Eni totiž pohrozila, že pokud se vedení firmy a vláda nedohodnou na způsobu, jak udržet ztrátovou leteckou společnost v provozu, přestane v sobotu Alitalii dodávat pohonné hmoty.

    Odborníci však upozorňují, že nové finance podniku dlouho nevydrží a že záchrannému plánu schází strategie pro obnovení dlouhodobé životaschopnosti podniku. "Je to provizorní náplast, která má zastavit krvácení," uvedl šéf italského podnikatelského svazu Confindustria Giorgio Squinzi. "Je zapotřebí vážně uvažovat o plánu pro střednědobé a dlouhodobé období," dodal.

    Italská vláda i nadále počítá se strategickým partnerstvím Alitalie a společnosti Air France-KLM. Francouzsko-nizozemská letecká společnost je největším akcionářem italských aerolinek s podílem 25 procent. Mluvčí Air France řekl, že firma se na zvýšení kapitálu bude podílet jen za přesně stanovených podmínek.

    Generální ředitel Air France-KLM Alexandre de Juniac je podle agentury Reuters otevřen možnosti Alitalii převzít, a zajistit si tak lepší přístup na italský trh. Není ale jisté, že by mu tento krok schválila správní rada Air France-KLM.

    Alitalii zachránilo v roce 2009 před bankrotem konsorcium investorů, od privatizace už ale firma prodělala přes miliardu eur. V posledních letech Alitalia prudce snižovala výdaje, stále se však potýká s ostrou konkurencí ze strany nízkonákladových leteckých přepravců v Evropě, slabou poptávkou na domácích linkách a nedostatkem kapitálu na investice.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka