Od ledna do září se prodalo o 1,6 procenta více letenek.

14.10.2013

    Praha 13. října (ČTK) - Letenek se v Česku za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo meziročně mírně více, kvůli snižování jejich cen ale trh celkově lehce klesá. Od ledna do konce září prodaly v Česku akreditované agentury 731 tisíc letenek, což představuje 1,6procentní nárůst proti stejnému období vloni. Vyplývá to ze statistik zpracovaných mezinárodní asociací leteckých dopravců (IATA). Výrazně více letenek se proti loňsku prodalo na internetu.

    "Letecké společnosti po celé Evropě změnily cenovou strukturu tak, že v nejnižších cenách se přiblížily nízkonákladovým dopravcům," uvedl Martin Doupovec, ředitel divize Business Travel společnosti Thomas Cook. Naposledy takto změnily tarify British Airways, kdy daly cestujícím možnost vybrat si let bez odbavených zavazadel pouze s příruční taškou, nebo za příplatek kolem 20 eur dostat tarif obsahující přepravu zavazadla.

    Pokles cen prodaných letenek potvrdila i Věra Janičinová, obchodní ředitelka pro prodej letenek ve Student Agency. Přestože Student Agency podle ní zaznamenala nárůst počtu prodaných dokladů, tržby stoupaly pomaleji než množství prodaných letenek.

    Nárůst v počtech prodaných dokladů hlásí i největší tuzemská konkurence Student Agency - společnost Asiana provozující prodejní portál Letuška.cz. Podle jejího ředitele Josefa Trejbala jde o přesun klientely od běžného prodeje v kamenných prodejnách na internet. Podíl internetových prodejů Asiany letos podle něj představuje třetinu celkového objemu, zatímco ještě vloni šlo o zhruba 25 všech prodaných dokladů. "Není to ale nová poptávka, jde jen o přesun v rámci distribučních možností. Trh jako takový je na nule," uvedl Trejbal s tím, že z tohoto trendu profitují velké agentury se zavedenými internetovými prodejními portály.

    Akreditované agentury, kterých je v Česku zhruba 150, podle odhadů představují přibližně tři čtvrtiny celkového trhu. Část leteckých dokladů totiž prodávají letecké společnosti přímo. Do statistik asociace se rovněž nepromítají charterové lety, které prodávají cestovní kanceláře a lety nízkonákladových dopravců, kteří své služby zpravidla přes prostředníky nenabízejí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka