American Airlines se po letech ztrát vrátily do zisku

18.10.2013


    Dallas 17. října (ČTK) - Mateřská firma přední americké letecké společnosti American Airlines se ve třetím čtvrtletí po letech ztrát vrátila do kladných čísel. Příjmy rostly, zatímco náklady díky propouštění výrazně klesly, sdělila dnes AMR. Společnost, která je od roku 2011 pod soudní ochranou před věřiteli, nyní dokončuje fúzi s konkurentem US Airways do největšího leteckého přepravce světa.

    Čistý zisk AMR dosáhl 289 milionů dolarů (5,4 miliardy Kč) proti ztrátě 238 milionů dolarů o rok dříve. Zisk bez započítání nákladů na reorganizaci v bankrotovém režimu a dalších jednorázových položek dosáhl rekordních 530 milionů dolarů.

    Výnosy společnosti stouply meziročně o šest procent. Náklady na pracovní sílu se snížily o 13 procent, což představovalo úsporu 230 milionů dolarů, tedy většinu čtvrtletního zisku. Zlepšený výkon "vytváří velmi dobré podmínky pro naši plánovanou fúzi s US Airways," uvedl ve zprávě šéf AMR Tom Horton.

    Firmy plán fúze oznámily v únoru a očekávaly, že celý proces završí do konce září. Americké ministerstvo spravedlnosti a několik amerických států na ni ale podalo k soudu návrh na její zablokování kvůli obavě z omezení konkurence a následného zvýšení cen. Soudní líčení by mělo začít 25. listopadu a AMR dává opakovaně najevo, že by ráda uzavřela mimosoudní vyrovnání.

    Společnost vzniklá fúzí by se měla jmenovat American Airlines Group a podle počtu přepravených cestujících bude největší na světě. Po dokončení fúze by měly mít na leteckém trhu v USA čtyři největší aerolinky podíl více než 80 procent.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka