Šestnáctkou nad Rumunskem

21.10.2013


    Nevšední, ale mezi vojenskými letectvy celého svět stále oblíbený víceúčelový letoun se nyní objeví i na rumunské obloze. Po velmi dlouhém váhání tamější vlády, které se týkalo nutnosti obnovy velmi zastaralého parku bojových strojů zdejšího letectva, byla  konečně v nedávno  době vydána oficiální zpráva, že jeho novým strojem bude F-16 Fighting Falcon. Nepůjde ale o stroje nově vyrobené v USA.

    Vláda země se totiž rozhodla koupit dvanáct jednomístných A a tři dvoumístné B. Zajímavé ale je, že zatímco „jednopilotní“ stroje přilétnou již v roce 2016 z Portugalska, „Béčka“ opustí známé rozsáhlé skladiště vyřazených letounů USAF na základně Davis Montan AFB. „Nové“ Sokoly mají po uvedení do operační činnosti, s níž se počítá od roku 2017, nahradit celou letku již dnes zastaralých, byť v Izraeli výrazně modernizovaných Migů 21, Lancerů. F 16 pochopitelně budou operačně kompatibilní s jinými typy, užívanými všemi státy NATO, což o Lancerech říci nelze. Pokud jde o Lancery, z evropské oblohy sice zmizí dnes již velmi kuriózní a na letecký show vítaný typ, o který ale mezi bohatými sběrateli např. v USA nepochybně bude velký zájem.

    Velmi zajímavé je, že i po prodeji zmíněné dvanáctky portugalskému letectvu stále zůstane třicet operačních „šestnáctek“. Úpravu strojů podle požadavků nového uživatele zajistí známá portugalská údržbářská firma  OGMA, výcvik balkánských pilotů proběhne také v této zemi. Vzhledem k zavedení typu, který dosud v Rumunsku nelétal, bude pochopitelně třeba investovat i do výrazně změny infrastruktury a obslužných systémů vojenských letišť. Tento „špás“ bude rumunské daňové poplatníky stát „pakatel“ - pouhých 440 milionů Euro.

--
Pramen
Rumanien kauft F-16 in Portugal
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka