V Želči si připomněli rodáka, jenž padl ve službě RAF

22.10.2013


    Želeč (Táborsko) 21. října (ČTK) - Želeč na Táborsku vzdala hold jednomu ze svých nejslavnějších rodáků. V malé obci dnes odhalili pamětní desku příslušníku 311. bombardovací perutě štábnímu kapitánu Ladislavu Říhovi. Zahynul za druhé světové války při náletu na německý přístav Emden v dubnu 1942. Říhovi, jenž v bombardéru plnil funkci navigátora, bylo tehdy 26 let. ČTK to řekl starosta Želče Ladislav Stejskal.

    Dnešního pamětního aktu se nezúčastnil nikdo z Říhových příbuzných. Většina z nich je po smrti, Říha žádné potomky neměl. "Do ciziny odešel jako mladý prakticky hned po začátku války," uvedl Stejskal.

    Dodal, že jeden pamětník ze Želče si vzpomíná, jak se v roce 1939 na hrázi místního rybníka domlouvali tři mladí muži na tom, jak utečou do zahraničí. "Jedním z nich byl právě Ladislav Říha," řekl starosta. Další z trojice - Václav Ryba, byl při útěku zadržen a později zemřel v koncentračním táboře.

    Říha se dostal do Anglie, kde začal sloužit u britského královského letectva (RAF). S bombardérem Wellington se také vydal v noci na 4. duba 1942 na nálet na německý přístav Emden. "Při návratu jej však u Nizozemska sestřelilo německé letadlo. Bombardér se s celou posádkou v noci zřítil do moře," řekl ČTK dvaadevadesátiletý Pavel Vranský, jenž u 311. perutě působil od roku 1943. "S Ladislavem Říhou jsme se minuli, znal jsem ho pouze z vyprávění," dodal.

    Vranský patří mezi deset posledních veteránů RAF žijících v Česku. Pouze Miroslav Štandera a Emil Boček jsou však poslední žijící stíhači, kteří se během války ve službách britského královského letectva zapojili do ostré akce. Dohromady výcvik RAF absolvovalo 2400 letců i členů pozemního personálu z bývalého Československa. Sloužili především u tří stíhacích (310., 312. a 313.) a jedné bombardovací (311.) peruti. V bojích s piloty Luftwaffe, německým námořnictvem či protivzdušnou obranou jich 531 padlo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka