Rusové uskuteční letovou kontrolu České republiky

24.10.2013

    Pardubice 23. října (ČTK) - Na pardubickém letišti dnes dopoledne přistál ruský pozorovací letoun Antonov An-30B. Tým expertů ve čtvrtek, nebo v pátek zkontroluje a zmapuje české území. Pořizovat snímky strategicky významných míst na českém území umožňuje Smlouva o otevřeném nebi. ČTK o tom informoval Vladimír Šupšak z ministerstva obrany. Při loňské misi ruský letoun při přistání havaroval a šest lidí na palubě utrpělo zranění.

    "Jde o režim kontroly zbrojení formou focení. Česká republika je povinná přijmout až čtyři lety ze zahraničí ročně a má právo stejný počet misí provést v zahraničí," řekl Šupšak.

    Do Česka přiletěl sedmnáctičlenný tým. Čítá pilotní posádku (kapitán, druhý pilot, navigátor, radista, palubní technik), skupinu techniků, kteří se starají o letadlo, a experty, kteří budou kontrolovat české území.

    "O kontrolu si letos požádali jenom Rusové. Létají k nám od roku 2004 jednou ročně, jenom v roce 2009 tu byli dvakrát," řekl Šupšak.

    Inspekční let má podle Šupšaka prioritu před pravidelnou leteckou dopravou komerčních linek a může vstupovat do zakázaných prostorů. Do smlouvy o otevřeném nebi se zapojilo 34 zemí. ČR společně se Španělskem pravidelně provádí inspekce na Ukrajině. Od roku 2007 také létá ve spolupráci s USA na území Ruska a Běloruska.

    "Česká republika nemá vlastní pozorovací letoun. Naposledy jsme byli na jaře na inspekci společně s USA v Ruské federaci. A plánujeme inspekci se Švédskem a Ukrajinou, místo pozorovacího letu samozřejmě prozradit ještě nemůžu," řekl Šupšak.

    Loňská mise ruských expertů skončila havárií letadla. Podle vyšetřování za nehodou na čáslavském letišti stojí nezvládnutá technika pilotáže a nedodržení nařízených parametrů při přistání. Při přistávacím manévru se zlomila přední noha podvozku letadla, stroj opustil přistávací dráhu a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, šest z nich se zranilo, většinou utrpěli popáleniny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka