Súčkem do Angoly

24.10.2013

Súčkem do Angoly

    Světový obchod se zbrojními výrobky všeho druhu je po obchodu s „bílým masem“ a drogami stále ještě třetím nejvýnosnějším obchodem na světě. Současným zbrojařským velmocím se v něm ale daří různě. Zatímco americké zbrojní koncerny stále do celého světa zemím NATO či jiným spřáteleným zemím dodávají zbraně všeho druhu, např. F-16 Rumunsku, ruského centrálního exportéra zbraní, Rosobornexsport, ještě nedávno nebylo možné označit za úspěšného dodavatele zbraní.

    Ze všech jeho nepovedených pokusů o export velmi kvalitních ruských zbraní stačí jmenovat prohru dlouholetého a tradičního dodavatele víceúčelových strojů, firmy Suchoj v velkém kontraktu na  126 moderních víceúčelových letounů, který loni indické letectvo uzavřelo konstatováním, že si pořídí zmíněný počet francouzských Rafalů (Definitivní kontrakt na jejich pořízení má být podepsán do konce tohoto roku).

    Nejnovější zprávy ale svědčí o tom, že se i hlavnímu ruskému vývozci začalo výrazně blýskat na lepší časy. Šestnáctého října totiž agentura RIA Novosti vydala exkluzivní zprávu, že ruský státní vývozce podepsal zbrojní kontrakt za „zanedbatelnou“ částku jeden bilión amerických dolarů s Angolou, která patřila k tradičním zákazníkům již v dobách SSSR. Kromě stavby továrny na výroby munice, dodávek ručních palných zbraní, dělostřeleckého materiálu, tanků a oblíbených a výborných transportních vrtulníků Mi-17, o něž je zájem v celém světě, je hlavní částí kontraktu, podepsaného ve zmíněném týdnu v zemi ruským vicepremiérem Dmitrijem Rogozinem, dodávka hned osmnácti víceúčelových Suchoj Su-30K.

    Je ovšem velmi zajímavé, že nejde o nově vyrobené stroje. Jde totiž o „batch“, sérii strojů, dodaných koncem devadesátých let Indii. Zdejší letectvo ale zanedlouho koupilo výrazně modernější SU-30MKI, které jsou jedním z jeho klíčových strojů dodnes. Jím v roce 2007 vrácené Su-30 K zmíněná exportní zbrojařská organizace poté zcela neúspěšně nabízela Bělorusku, Súdánu a Vietnamu. Nyní tedy nemalý počet osvědčených „súček“ zamíří k angolskému letectvu, které se po jejich dodání a vycvičení odpovídajícího počtu pilotů a mechaniků, které je součástí kontraktu, stane na jihu afrického kontinentu velmi silným hráčem.

    Nejde ale o jediný nepřehlédnutelný úspěch Rosoboroneksportu. Na iráckých vojenských letištích již brzy přistane deset velmi sofistikovaných bitevních vrtulníků Mil Mi-28NE Night Hunter, které zdejší vláda prostřednictvím exportéra koupila v roce 2012. Plně vyzbrojené stroje, vybavené i skvělými přístroji pro noční vidění, budou včetně výcviku iráckých pilotů a mechaniků zdejší daňové poplatníky stát opět „směšný pakatel“ - 4,3 bilionu dolarů, což ovšem pro bohatou ropnou zemi není příliš velký problém. Na nedávno ještě s Nečasovou vládou slavnostně podepsaný letter of intent o prodeji v České republice již dlouho značně přebytečných L-159 ovšem zmíněné blízkovýchodní vládě zřejmě peníze nezbyly.

    Dodávka „osmadvacítek“ tradičnímu odběrateli sovětské techniky ještě v dobách Saddáma Husajna ovšem znamená úspěch exportéra v zemi, o níž se američtí výrobci bitevních vrtulníků domnívali, že zde mají nepřehlédnutelný vliv.. Jejich velké protesty proti výsledkům soutěže na nový bitevní vrtulník zdejšího letectva ovšem, jak jinak, zmizely „kdesi“ v blízkovýchodním „nenávratnu“..

--
Prameny
Angola Inks S1Bln Arms Deal With Russia- Paper
Russia begins arms deliveries to Iraq
Mgr. Zdeněk Procházka
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka