Před 60 lety vzlétl z továrny v Kunovicích první letoun

29.10.2013


    Praha 28. října (ČTK) - Před 60 lety, 29. října 1953, vzlétl ze společnosti Let Kunovice (dnešní Aicraft Industries) první letoun - dvoumístný cvičný stroj C-11. Vyráběl se do roku 1957 a do Sovětského svazu, Rakouska, Maďarska, Egypta, Bulharska, Polska a dalších zemí jich bylo dodáno více než sedm set. Název C-11 bylo československé licenční označení pro sovětský stroj Jak-11.    Historie výroby letounů v Kunovicích sahá do 30. let minulého století. V roce 1936 nejprve vznikl v Kunovicích pobočný závod továrny na výrobu letadel AVIA Letňany. Na začátku 50. let byla zahájena výstavba nového závodu (dnešní areál podniku) pro stavbu lehkých dopravních letadel. Kunovickou továrnu v minulosti proslavily dva stroje - kluzák Blaník a dopravní L-410, známý Turbolet.

    Akciová společnost LET Kunovice byla založena k 1. lednu 1991 ze stejnojmenného závodu holdingu Aero. Ke konci 90. let firma nejprve prošla soudním vyrovnáním svých dluhů a nyní podnik vystupuje pod názvem Aircraft Industries a je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Společnost zaměstnává zhruba 900 lidí a vlastníkem je ruský těžařský holding Ural Mining and Metallurgical Company (UGMK).

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

C11 a PŠL

Odpovědět

Datum : 02.11.2013 16:24, Vložil : Karel Matoušek

CHCI DODAT, že před 60 lety byla založena taktéž Průmyslová škola letecká. Bylo zahájeno čtyřleté studium oboru stavba letadel. Náš ročník byl první v denním studiu, končil v roce 1957 diplomovými pracemi, při kterých nám dělali konzultanty inženýři z LETU Kunovice. kde jsme i do starého závodu chodili na dílenskou praxi. Nutno dodat, že tento náš ročník se dodnes pravidelně setkává v Uherském Hradišti první pátek v září..Byli jsme úspěšný zakládající ročník PŠL a s námi i letecký průmysl v naší zemi.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka