Vláda přidala obraně 100 milionů na servis letecké techniky

07.11.2013


    Praha 6. listopadu (ČTK) - Vláda v demisi dnes navýšila rozpočet ministerstva obrany o 100 milionů korun. Armáda získané peníze do konce roku využije ke generálním opravám čtyř ruských vrtulníků Mi-171Š. Oprava vyjde celkem na 300 milionů korun, 200 milionů dodá z vlastního rozpočtu ministerstvo obrany. ČTK to dnes řekl mluvčí úřadu Jan Pejšek.

    "Je třeba provést generální opravy čtyř kusů transportních vrtulníků Mi-171 a pořídit k těmto strojům sady náhradních dílů," uvedl Pejšek. Vrtulníky stejného typu byly nasazeny v alianční misi ISAF v Afghánistánu. Nyní se uvažuje o jejich budoucím nasazení v Africe.

    Podle dřívějších informací mají být do konce roku tři vrtulníky Mi-171Š také modernizovány pro lepší spolupráci s jednotkami speciálních sil. Jejich členy budou moci helikoptéry dopravovat na dlouhé vzdálenosti, především v noci za využití brýlí pro vidění ve tmě.

    Na nedostatek financí pro údržbu letounů si ozbrojené síly stěžují delší dobu. Technické problémy občas potkají i stroje takzvané vládní letky, která pod ministerstvo obrany také spadá. Částka 100 milionů korun podle dřívějšího vyjádření náčelníka generálního štábu Petra Pavla stačí například pro generální opravu jednoho vrtulníku Sokol, které využívá letecká záchranná služba.

    Stav letecké techniky je poznamenán finančními úsporami, které se v době ekonomické recese dotkly prakticky všech resortů. Koncem května prasklo čelní sklo airbusu, kterým letěl do Ruska tehdejší premiér Petr Nečas. Obrana oznámila, že kvůli škrtům nemá peníze na to, aby nakoupila nové stroje pro vládní letku. Některým starším letounům přitom končí životnost. O nákupu letadel, která by nahradila dosluhující stroje Jak-40 a Challenger, vláda již v minulosti dvakrát rozhodla. Stát ale dosud nové letouny nekoupil.

    Obrana letos oznámila, že chce uzavřít smlouvu na servis polských vrtulníků W-3A Sokol za 195 milionů korun. Smlouva má platit od letoška do roku 2016. Piloti na sokolech létají také v rámci integrovaného záchranného systému. Stroje se používají při přírodních katastrofách, například pro evakuaci lidí ze zaplavených oblastí a pro převoz raněných vojáků nebo občanů.

    Pavel před časem uvedl, že problém zhoršujícího se technického stavu sokolů bude třeba v brzké době vyřešit. Pro plnohodnotný provoz letecké záchranky je třeba, aby bylo schopno provozu aspoň šest vrtulníků z deseti.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka