Evropská komise vyšetřuje polskou pomoc ztrátovým aerolinkám LOT

07.11.2013


    Varšava 6. listopadu (ČTK) - Evropská komise vyšetřuje, zda Polsko neporušilo společná unijní pravidla, když ztrátové letecké společnosti LOT poskytlo 804 milionů zlotých (4,9 miliardy Kč) v rámci státní pomoci. Pokud Brusel zjistí nějaká pochybení, aerolinky by mohly být nuceny přinejmenším část pomoci vrátit. To by zhoršilo jejich už tak napjatou finanční situaci a podle agentury Reuters to může vést i k tomu, že firma bude nucena vyhlásit bankrot.

    Polsko v červnu informovalo o záměru zvýšit kapitál společnosti o v přepočtu skoro pět miliard Kč. Peníze by měly podniku pomoci s restrukturalizací. Podle nejnovějších restrukturalizačních plánů by firma měla být do roku 2015 opět životaschopná.

    Komise se chce v rámci vyšetřování zaměřit především na to, zda plánovaná pomoc umožní zlepšit situaci aerolinek, aniž by dál potřebovaly pomoc státu. Také chce zjistit, jestli LOT nabízí dostatečné náhrady pro případ, že by státní podpora narušila hospodářskou soutěž.

    Generální ředitel aerolinek Sebastian Mikosz uvedl, že vyšetřování Bruselu očekával a že jde o standardní postup v případech, kdy společnosti žádají stát o pomoc na restrukturalizaci.

    Aerolinky LOT začaly létat v roce 1929 a patří mezi nejstarší letecké společnosti na světě. Společnost je ale už několik let ztrátová a v letech 2008 až 2011 přišla o celkem 1,1 miliardu zlotých. Důvodem je ostrá konkurence nízkonákladových přepravců, vysoké ceny pohonných hmot a pokles poptávky v době krize v eurozóně.

    Státem vlastněné aerolinie LOT už přišly s několika programy restrukturalizace, které ale neměly trvalý účinek. Společnost v uplynulém roce vykázala ztrátu 400 milionů zlotých a pro letošní rok odhaduje, že zůstane v červených číslech.

    V podobné situaci už byla například maďarská letecká společnost Malév. Ta loni v zimě zastavila provoz a zrušila všechny lety poté, co ji Brusel požádal, aby vrátila zhruba 130 milionů eur, které dostala v rámci státní pomoci.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka