Před 65 lety zmizelo nad La Manchem šest hokejistů z ČSR

08.11.2013


    La Manche/Praha 7. listopadu (ČTK) - Beze stopy zmizelo před 65 lety, 8. listopadu 1948, nad kanálem La Manche malé soukromé letadlo s částí výpravy československých hokejistů směřujících z Paříže do Londýna. Na jeho palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc - až na Zdeňka Švarce mistři světa a stříbrní olympijští medailisté.

    Přestože z pařížského letiště ten den kvůli špatnému počasí neodlétaly ani letouny na mezinárodních linkách, hokejistům, kteří měli večer hrát v Londýně přátelský zápas, bylo nakonec povoleno použít zvláštního letadla. Odstartovalo v 16:28 hodin a řídil ho zkušený pilot René de Narbonne, bývalý válečný letec známý tím, že často nedbal navigačních pravidel. Bylo tomu tak i onoho dne, kdy navzdory pokynům dispečera z daného kurzu uhnul a dal se podél pobřeží směrem na Cherbourg.

    Do Londýna však nedoletěl - poslední depeši zachytily pozemní stanice v době, kdy se letadlo nacházelo v prostoru Le Mans, tedy jihozápadně od místa startu. O osudu hokejistů začaly okamžitě kolovat nejrůznější pověsti - mimo jiné, že emigrovali. Teprve za dlouhý čas vydaly vody Lamanšského průlivu dvě mrtvá těla. V jednom z nich byl bezpečně identifikován René de Narbonne, kapitán letadla, které od osudného pondělka 17:39 hodin už na žádnou výzvu neodpovědělo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka