Policejní letci zachránili letos díky termovizi desítky lidí

08.11.2013


    Praha 7. listopadu (ČTK) - Desítky lidí se v letošním roce podařilo zachránit policejní letecké službě díky používání vrtulníků s termovizí. Od začátku roku piloti vzlétli přibližně ke čtyřem stovkám záchranných akcí. Novinářům to u příležitosti představení činnosti policejní letecké služby sdělil její šéf Tomáš Hytych.    "Pro nás je termovize neocenitelným pomocníkem, protože ona vidí nejenom v noci, ale vidí také rozdíly teplot přes den," vysvětil Hytych. Policejní letci pátrají kromě pohřešovaných lidech také například po uprchlých kriminálnících. "Můžeme říci, že pátrání po osobách bývá prakticky denně. Jsou to třeba houbaři, nebo když je špatné počasí, tak vzlétneme několikrát za den," dodal šéf letecké služby. Jen za loňský rok se díky policejním pilotům podařilo najít přes 80 pohřešovaných.

    Vrtulníky jsou ale využívány i pro monitorování demonstrací, při hašení požárů, pro přepravu zásahových jednotek či převoz lidských orgánů. Helikoptéry s termovizí pak byly nasazeny také při letošních povodních. Díky nim se podařilo v oblastech, které již byly evakuovány, odhalit ty, kteří na místě zůstali.

    "Hned první den, kdy povodně vznikly, tak kluci vytahali deset lidí z vody. My jsme hlídali také majetek ve městech, kde nikdo neměl být, aby nedošlo k rabování," dodal Hytych. Podle něho se díky dohledu z vrtulníku podařilo rovněž zadržet několik lidí, kteří v opuštěných oblastech vykrádali domy.

    Hytychův náměstek Pavel Forst, který u policie létá od roku 1986, pak dodal, že při létání zažil nejen smutné chvíle, ale i veselé příhody. Například při pátrání po muži a dvou dětech musel po jejich nalezení v lese zanechat palubního technika, aby se trojice vešla do stroje. "Za hodinu jsem se vrátil a palubní technik nikde. Pátrací akce po dětech nakonec trvala kratší dobu, než pátrání po palubním technikovi," řekl s úsměvem Forst. Podle něho mu však za odsloužená léta nejvíce v hlavě utkvěly chvíle, kdy viděl utopené či umrzlé lidi.

    V současné době má letecká služba k dispozici osm vrtulníků Eurocopter a pět značky Bell. V nejbližší době by chtěla pořídit další stroj, jeho cena se však pohybuje kolem 300 milionů korun. Každý den jsou připraveny k vzletu tři posádky - dvě v Praze a jedna v Brně. Ty tvoří zhruba 40 pilotů a techniků, kteří obsluhují uvnitř instalované přístroje. Další desítky mechaniků se pak o stroje starají.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka