GE Aviation je z celulózy

10.11.2013

 

    Proudové motory firmy GE Aviation pohánějí mnoho typů moderních dopravních letounů a na světovém nebi jsou velmi rozšířené. Než jsou ale různé typy velmi spolehlivých pohonných jednotek schváleny do běžného, často velmi náročného linkového či vojenského provozu, projdou všestrannými testy všech svých zamýšlených funkcí na velkém zkušebním stavu firmy v Peebles. 

 

    K jejich testování vloni posloužilo třicet osm milionů litrů kerosenu, díky čemuž se ovšem do atmosféry dostalo nemálo oxidu uhličitého. Již od příštího roku tomu tak ale nebude. Díky smlouvě, kterou GE nedávno uzavřela s firmou D´Arcinoff Group, jí zmíněná firma bude již od počátku 2014 dodávat 1,898 milionu litrů syntetických biopaliv ročně, přičemž dít se tak bude až do roku 2024. Zajímavé je, že alternativní letecké palivo je vytvořeno na bázi celulózy. Na zmíněném zkušebním stavu ovšem nebudou pro testování užívána výhradně alternativní paliva. Budou totiž míchána s kerosenem. Od roku 2016, kdy nový závod D´Arcinoffu v Hudspeth „ rozjede“ plnou produkci biopaliv, chce GE odbírat třicet tisíc osm litrů ročně.

 

    „Praktické použití alternativních paliv jsme již v praxi zkoumali na motoru F 417 letounu Boeing Super Hornet nebo CF6 Boeingu 767. Tyto zkušební testy nám umožňují rozvíjet vícepalivové motory, užívající i biopalivo různých druhů a zvyšovat tak jejich uživatelský potenciál“, dodává Mike Epstein, šéftechnik GE pro alternativní pohonné látky.

 

--

Pramen

Umstellung bei der Triewerkerprobung GE Aviation testet mit alternativen Treibstoffen

Mgr. Zdeněk Procházka

 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka